Döviz Kurlarındaki Yükselişler Araba Fiyatlarını Uçurunca Otomobilde ÖTV İndirimi Yeniden Gündem Oldu!

Otomobil sektöründe yenide ÖTV indirimi sesleri yükselmeye başladı. Döviz kurlarındaki yükselişlerin ardından ÖTV matrah dilimlerinin güncelliğinin sona erdiği bildirildi. 

Finans 25.11.2021 - 01:15 25.11.2021 - 01:15 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de otomotiv sektöründe çok ciddi sorunlar yaşanmaya devam edilirken sektör temsilcileri yeniden ÖTV indirimlerine dair açıklamalarda bulunmaya başladılar. Ağustos ayında ÖTV matrah dilimlerinde değişikliğe gidilmiş ve bazı otomobillerde ÖTV dilimi yüzde 85'ten yüzde 50'ye düşürülmüştü. Bu da otomobil fiyatlarını bir miktar düşürmüştü. Döviz kurlarındaki yükselişlerin ardından ise otomobil fiyatlarına da yeni zamlar geldi. Yüzde 50 ÖTV dilimine düşen otomobiller bu zamların ardından yeniden yüzde 85 ÖTV dilimine girmeye başladılar. 

ÇİP KRİZİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt yaşanan son sektörel gelişmeleri değerlendirerek, “Küresel ölçekte çip krizi devam ediyor. Biz bu krizi Ağustos ayından beri yaşıyoruz. Yeteri miktarda çip tedarik edilemeyişi ne zaman sona erer bilmiyoruz. Ancak çip krizi önümüzdeki dönem de devam edecek. Eğer süreç iyi bir şekilde yönetilirse en iyi ihtimalle 2022 yılının ortasında çip krizi sona erer. Kötü senaryoda ise çip krizinin bitmesi için 2022 yılının sona ermesi beklenebilir.” dedi.

FİRMALAR SİPARİŞLERİ KUR YÜKSELİŞLERİ YÜZÜNDEN PLANLAYAMIYOR

Döviz kurlarında meydana gelen yükselişlerin otomotiv sektörünü zor durumda bıraktığını söyleyen Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, “Döviz kurlarındaki dalgalanma sektörü bazı belirsizlikler içerisinde bırakabiliyor. Otomobil firmaları planlama yaparken çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Önümüzdeki dönemin siparişlerinin planlaması yapılırken firmalar rahat hareket edemiyorlar. Sipariş edilen otomobilin fiyatı sipariş tesliminde çok değişiyor. Bu da satış stratejilerine sekte vuruyor.” ifadelerini kullandı. 

ÖTV İNDİRİMİ TALEBİ!

Otomobilde ÖTV matrahlarının işlevselliğinin kalmadığını söyleyen Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, “Ağustos ayında ÖTV matrah dilimlerinde bir değişiklik yapılmıştı. Sektörde bu değişiklikle beraber önemli hareketler yaşanmıştı. Ancak döviz kurları yükseldikçe otomobil fiyatları da artıyor. Bu şekilde otomobilin bulunduğu vergi dilimi de değişiyor. Ağustos ayında yapılan son ÖTV matrah değişimi güncelliğini kaybetti. Şimdi bu ÖTV matrah dilimlerinde yine değişiklik yapılmaıs gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@