Döviz Kurlarını Kontrol Altına Aldık Diyen Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den Yüksek Enflasyon Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yıllık yüzde 69,97’ye yükselen enflasyon rakamları hakkında son dakika açıklaması yaptı. Enflasyon ne zaman düşecek? 

Finans 05.05.2022 - 20:01 05.05.2022 - 20:01 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de günün en önemli ekonomi gündemi TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları oldu. Buna göre Türkiye’de yıllık enflasyon yüzde 69,97’ye yükseldi. Enflasyonun her ay yükselmeye devam etmesi ekonomi yönetimine olan eleştirilerin de artmasına neden oluyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de sosyal medya hesabı üzerinden enflasyon eleştirilerine yanıt verdi. 

ENFLASYON REKORLARIMIZI GÖLGELEYEMEZ

Enflasyonun herkesin ortak meselesi olduğunu söyleyen Bakan Nureddin Nebati, “Enflasyon hepimizin ortak meselesidir. Ancak bu alanda olumsuzluk olması istihdam, ihracat, yatırım ve üretimdeki artışlarla Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdığımız gerçeğini asla gölgeleyemez. Pandemi nedeniyle tedarik zincirlerindeki aksamalara Ukrayna savaşının enerji, gıda ve emtia fiyatlarını daha da yükseltmesi dünyada enflasyonu arttırmıştır.” dedi.

ENFLASYONUN YÜKSELME NEDENİ KÜRESEL

Yüksek enflasyon konusunda diğer ülkeleri örnek gösteren Bakan Nureddin Nebati, “ABD’de enflasyon son 41 yılın zirvesine çıkmıştır. Almanya ve Fransa şu anda son 40 yılın en yüksek enflasyonunu yaşamak zorunda kalıyor. Diğer Avrupa ülkelerinde de durum bundan farksızdır. Bu küresel gelişmelere bağlı olarak Türkiye’de döviz kuru gelişmelerine bağlı olarak enflasyonun yüksek bir seviyede gerçekleşmeye devam ettiğini inkar edemeyiz.” ifadelerini kullandı.

maliye bakanı-1

DÖVİZ KURLARINDAKİ OYNAKLIĞI KONTROL ALTINA ALDIK

Türkiye ekonomisinin kontrol altında olduğunu söyleyen Bakan Nureddin Nebati, “Kur korumalı mevduat ürünü başta olmak üzere Aralık 2021’den itibaren aldığımız tüm tedbirlerle finansal piyasalarda istikrarı sağladık. Bu şekilde döviz kurundaki oynaklığı da büyük ölçüde kontrol altına aldık. Bunlara ek olarak KDV ve vergi indirimlerinden saha denetimlerine kadar teşvik paketlerimizle geniş önlemler almaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu. 

Fiyatları yakından takip etmek için çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Bakan Nureddin Nebati, “Stokçuluğu önlemek ve fiyatları takip etmek için devreye soktuğumuz dijital ürün takip sisteminin meyvelerini çok yakında alacağız. Fiyat artışlarına karşı gereken müdahaleyi anında yapabilme imkanı bulacağız. Bu da enflasyonla mücadelede önemli bir tedbir olacaktır.” dedi.

ENFLASYON BELASINDAN KURTULACAĞIZ

Enflasyonun düşeceğini açıklayan Bakan Nureddin Nebati, “Yüksek enflasyondan dolayı vatandaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıların tamamının farkındayız ve bu sorunları görmezden gelmemizin imkanı yoktur. Herkes bilmelidir ki son 20 yılda karşı karşıya kaldığımız tüm krizlerden nasıl güçlenerek çıkmışsak enflasyon belasından da aynı iradeyle kurtulup yolumuza güçlenerek devam edeceğiz. Yarına yön veren lider ülke olma yolunda tüm sorunlarımızı aşacağız. Kararlığımızdan ve azmimizden kimsenin şüphesi dahi olmasın.” ifadelerini kullandı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@