Döviz Kuru Düştü, Yabancılar Çark Etti! Çok Sayıda Konut Satışı İptal Edildi!

Dolar kurunda yaşanan düşüş yabancılara konut satışını olumsuz etkiledi. Döviz kuru yüksekken imzalanan sözleşmeler kurun bir anda sert değer kaybı yaşamasının ardından birbiri ardına iptal ediliyor.

Emlak Haberleri 03.01.2022 - 11:00 03.01.2022 - 11:01 Gülcan Özer

20 Aralık 2021 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Kur Korumalı TL mevduat hesabı ile beraber dolar kuru 18,36 liralık tarihi zirvesinden sert bir geri çekilme yaşamış, 10 TL seviyesinin altına gerilemişti. Kurda yaşanan dalgalanma devam ederken doların hızla değer kaybetmesi yabancıların konut alma iştahını da kapattı. 

Dolar ve Euro kurunun rekor kırdığı dönemde adeta ev almak için birbiri ile yarışan yabancılar döviz kurunun düşmesi ile beraber yatırım iştahını kaybetti. Pek çok yabancının döviz kurunun yüksek olduğu dönemde yaptığı sözleşmeleri iptal ettiği belirtirken İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa kurdaki ani düşüşün ardından parası anlaştığı eve yetmeyen yabancıların satışlarını iptal ettiklerini belirtti. 

DOLAR DÜŞTÜ, YABANCILAR EV ALMAKTAN VAZGEÇTİ! 

Döviz kurunda yaşanan düşüşün ardından yabancıların konut alımından vazgeçtiklerini belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, kurda yaşanan düşüşün yabancılara konut satışını azaltacağını dile getirdi. Aşa yapmış olduğu açıklamasında 100 bin dolar ödeyen bir yabancının 850 bin liralık evi alabilecek konumdayken yaşanan yükseliş ile bu rakamın 1 milyon 800 bin liraya yükseldiğini hatırlatarak kurdaki düşüş ile bu avantajın yeniden kaybolduğunu söyledi. 

Yabancıların taleplerinde azalma yaşanması durumunda konut fiyatlarının yeniden düşüşe geçebileceğini ancak henüz o seviyeye gelmediklerini belirten Aşa yeni konut üretimi için ise müteahhitlerin önünü görmesi gerektiğini söyledi. Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak ise yapmış olduğu değerlendirmesinde doların düşmesinin yabancıya konut satışında doların düşmesinin olumsuz bir etkisi olmayacağı yönünde fikir beyan etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@