Döviz Kurunda Faiz Tehlikesi! FED 0.25'lik Faizi 2.25 Mi Yapacak? Atilla Yeşilada'dan Dolar Tahmini

FED 2022 faiz politikasına ilişkin ekonomist Atilla Yeşilada uyarılarda bulundu. FED'in 4 defa faiz artırabileceğini ifade eden Yeşilada, döviz kurunda yaşanması olası değişimleri yorumladı.

Finans 05.02.2022 - 15:23 05.02.2022 - 16:55 Mustafa Karagöz

Ocak ayında FED'in uyguladığı sabit faiz politikası piyasalarda dalgalanma olmamasına neden olmuştu. Ancak faiz kararının açıklanmasından sonra yapılan açıklamada FED'in Mart 2022 döneminde faiz artırımı yapabileceği işareti güçlendi. FED'in faiz Mart 2022'de faiz artırımı kararının yanında 2022 yılı içinde hangi kararları da alacağı merak ediliyor. 

ATİLLA YEŞİLADA'DAN DÖVİZ UYARISI

Ekonomist Atilla Yeşilada, Paraanaliz'de yer alan değerlendirmesinde Dolar TL geleceğine ilişkin FED kararları üzerinden yorumda bulundu. FED'in yıl genelinde alabileceği kararlar ile bu kararlar sonrasında dövizde yaşanabilecek olası değişimleri ele alan Atilla Yeşilada, FED'in niyetini bozduğunu söyledi. 

Genel beklenti FED'in 3 defa faiz artırımı yönünde olurken Atilla Yeşilada, FED'in enflasyonu dizginlemek için daha fazla faiz artıracağını tahmin etti. Değerlendirmesinde kendi görüşlerini açıklayan ünlü ekonomist "FED bu sefer niyeti bozdu. Bu sene en az 4 kez faiz artırımı yapacak. 7 diyenler var. Lafı fazla uzatmak istemiyorum" dedi. 

FED FAİZLERİ YÜZDE KAÇ OLACAK?

Değerlendirmesinin devamında FED'in Şubat 2022 döneminde 0.25 seviyesinde tuttuğu politika faiz oranlarının çok yükseleceğini iddia eden Atilla Yeşilada "Muhtemelen 2023 sonunda şuanda 0025 olan FED’in politika faizi yüzde 2,5’a çıkacak ''dedi.

FAİZ SONRASI DOLAR KURU TAHMİNİ

Ekonomist Atilla Yeşilada, FED alabileceği kararlar sonrasında dolar kurunun Türk Lirası karşısında nasıl bir etki oluşturacağına ilişkin  FED'in bu adımının Türkiye'den ciddi bir dolar çıkartılmasına neden olabileceğini söyledi. Rakam veren Yeşilada faiz artırımı sonrası Türkiye'den 10 milyar dolar ile 15 milyar dolar arasında dövizin çıkabileceğini söyledi. 

Faiz artırımlarının bir diğer etkisini dolar bulmanın zorlaşacağı olarak açıklayan Yeşilada, dolar kurunun kaç TL olacağına ilişkin ise bir rakam vermedi. 

EDİTÖR NOTU: Dolar kuru ve tüm değerlendirmeler yorumlar tahminler haber amacı taşımaktadır. Asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@