Döviz Kurundaki Artış Çimento ve Demir Fiyatlarını Uçurdu! Konut Fiyatlarına Yeni Zam Furyası Kapıda

Dolar ve Euro kurunda yaşanan hızlı yükseliş devam ederken konut fiyatlarına yeni zam uyarısı geldi. Konut fiyatları ne olur, düşecek mi, ne zaman düşer, yeni zam var mı, ev fiyatları yükselir mi?

Emlak Haberleri 25.10.2021 - 07:43 25.10.2021 - 08:01 Gülcan Özer

Kamu bankaları tarafından bugün açıklanması beklenen kredi faiz indirimi müjdesi sonrası gözler tekrar konut fiyatlarına çevrildi. Konut kredisi paketinde özel bir fırsat sunulup sunulmayacağı merak konusu olurken yükselen döviz kuru sonrasında konut fiyatlarına yeni zam furyası beklentisi oluştu. 

Özellikle de dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile demir fiyatlarının son 1 aylık süre içerisinde yüzde 20 arttığı belirtilirken inşaat maliyetlerinde yaşanan artışların müteahhitler tarafından konut fiyatlarına yansıtılacağı açıklandı.

KONUT FİYATLARINA YENİ ZAM VAR MI, GELECEK Mİ, EV FİYATLARI NE OLUR?

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrasında dolar kuru büyük bir hızla yükselişe geçerken dolar kuru dün Asya piyasalarında 9.85 TL seviyesini görerek tarihi rekorunu kırdı. Dolar kurunda yaşanan yükseliş demir fiyatları ve çimento fiyatları başta olmak üzere pek çok inşaat malzemesinde zam yapılmasına neden olurken yapılan zamlar konut fiyatlarına da yansıtılmaya başlandı. 

İnşaat maliyet endeksi büyük bir hızla yükselişe geçerken endeksin 2 ay geriden açıklanması nedeni ile Eylül ve Ekim ayı endeks verilerinin patlama yapması bekleniyor. Döviz kurunda yaşanan yükselişten en çok etkilenen demir ve çimento fiyatları hızlı yükselişini sürdürken 23 Eylül 2021 tarihinde Merkez Bankası tarafından açıklanan 100 baz puanlık faiz indirimi kararı sonrasında dolar kurunda yaşanan sert yükseliş ile demirin ton fiyatı 6 bin 930 liradan 8 bin 550 liraya fırladı. 

demir-fiyatları-25-ekim

MÜTEAHHİTLER YA ZARAR EDECEK YA DA KONUT FİYATLARINA ZAM YAPACAK! 

Konu hakkında açıklamada bulunan Akıllı ev sistemleri üreticisi Becker Antriebe Türkiye Genel Müdürü Erdinç Yazganoğlu ekonomi yönetiminin enflasyon verilerini hassasiyetle izlemesi gerektiğini belirterek üretici enflasyonunda yaşanan artışın şirketleri zam yapmaya ittiğini belirterek zam yapmayan şirketlerin ise finansal yapılarının bozulacağını söyledi. 

Yazganoğlu yapmış olduğu açıklamasında "İşletmelerin, yaşadıkları enflasyonu fiyatlarına yansıtmaları demek, yeni bir enflasyon dalgası ve yeniden artırılmak zorunda bırakılan faiz oranları anlamına geliyor” diyerek faiz indiriminin yüksek enflasyon ortamında bir işe yaramayacağını dile getirdi. 

KAMU BANKALARI 0.99 FAİZLE KONUT KREDİSİ Mİ VERECEK?

Finans kulislerinde kamu bankaları tarafından bugün açıklanacak olan faiz indirimi sonrası sıfır konut almak isteyen kişilere yönelik 0.99 faizle konut kredisi desteği sağlanacağı iddiaları da dillendirilmeye başlandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@