Döviz Kurundaki Düşüş Sonrası Benzinde 1.92 TL, Motorinde ise 1.94 TL İndirim! Pompaya Yansıyacak Mı?

Dolar kurunda yaşanan yükseliş akaryakıt fiyatlarını etkilemişti. Döviz kurundaki sert geri çekilme ile benzin ve motorine indirim var mı, gelecek mi, geldi mi, ne zaman, bekleniyor mu?

Finans 23.12.2021 - 14:36 23.12.2021 - 14:38 Gülcan Özer

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan "Ekonomik Kurtuluş Savaşı" açıklamaları sonrasında dolar kuru büyük bir hızla yükselmiş, rekor üzerine rekor kırmıştı. Döviz kurlarında yaşanan oynaklık nedeni ile nerede ise benzin, motorin ve LPG fiyatlarına yüksek zamlar gelmişti. 

Benzin ve motorin nerede ise günlük zamlar ile çift haneli rakamlara ulaşırken dolar kurunun 18,25 TL seviyesine ulaşması ile beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Pazartesi günü gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasındaki basın toplantısı ile TL'ye destek kararı alındığı açıklanmıştı. Yapılan açıklama ile dolar kuru 18 lira seviyesinden büyük bir hızla 12 TL seviyesinin altına çekilmişti. 

BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM GELECEK Mİ SON DAKİKA?

Dolar kurunda yaşanan sert düşüşün ardından gözler akaryakıt fiyatlarına çevrilmişti. Döviz kurunda yaşanan yükseliş döneminde zam yağmuruna tutulan akaryakıt fiyatları için  tarihi indirim beklentisi oluşmuştu. Konuyu köşesine taşıyan Karar Gazetesi yazarı İbrahim Kahveci döviz kurunda yaşanan düşüş nedeni ile benzinin pompa satış fiyatına 1,92 TL, motorinin pompa satış fiyatı için ise 1,94 liralık indirim geldiğini duyurdu. 

benzin ve motorin indirimi

BENZİN VE MOTORİN İNDİRİMİ POMPAYA YANSIYACAK MI?

Kahveci yazmış olduğu yazısında  "Bugünden itibaren benzinde 1.92 TL motorinde 1.94 TL indirim geldi. Ancak bunun tamamı ÖTV'ye gitti. Bu ne demek, kamu fiyatları düşürmeyecek, vergiye sayacak. Piyasada fiyatların düşüşü çok az olacak. Vatandaş kur yükselişinin acısını çekecek, ancak düşüşün faydasını göremeyecek" diyerek her iki indirimin de pompaya yansıtılmayacağını dile getirdi. 

AKARYAKITTA ÖTV DÜZENLEMESİ RESMİ GAZETE İLE YAYIMLANMIŞTI! 

Hatırlanacağı üzere dolar kurunun hızla düşmesi sonrasında benzin ve motorin fiyatlarında büyük indirim beklentisi oluşmuş ancak, Resmi Gazete ile yayımlanan yasal düzenleme bu beklentilerin önüne set çekmişti. Yapılan kanunu düzenleme ile akaryakıt fiyatlarında kurdaki geri çekilmeye bağlı olarak yaşanan düşüşün ÖTV tutarına ekleneceği duyurulmuştu. 

Belirlenen ÖTV matrahına kadar bu nedenle benzin ve motorinde döviz kurundaki düşüş nedeni ile indirim gerçekleşmeyecek. Hatırlanacağı üzere gelen zamlar uzun süre eşel mobil sistemi üzerinden karşılanmış ve bu nedenle akaryakıt fiyatlarındaki zamlar sınırlı tutulmuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@