Döviz Kurundaki Yükseliş, Konut Fiyatlarını Nasıl Etkiler, Ev Fiyatları Zamlanır Mı?

Döviz kurunda yaşanan yükseliş gayrimenkul sektörünü de etkiliyor. Ev fiyatları giderek yükselirken ücretli kesimin ev sahibi olması ise giderek zorlaşıyor.

Emlak Haberleri 17.12.2021 - 23:56 17.12.2021 - 23:56 Gülcan Özer

Demir ve çimento fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken döviz kurunda yaşanan yükseliş bu çıkışı destekledi. Döviz kurunda yaşanan yükseliş inşaat sektörünü olumsuz etkilerken, konut fiyatları da bu olumsuz etki nedeni ile yükselmeye devam etti. 

İnşaat sektöründe büyük bir maliyet krizi yaşanırken özelikle de demir ve çimento fiyatlarında yaşanan yükseliş müteahhitleri çaresiz bıraktı. Demir fiyatları son 1 senede yüzde 150 oranında zamlanırken konut fiyatları da maliyetlerde yaşanan artış ile doğru orantılı olarak arttı. 

DEMİRİN TON FİYATI 5 BİN LİRADAN 12 BİN LİRAYA FIRLADI! 

Döviz kurunda yaşanan yükseliş inşaat sektörünü derinden sarsmaya devam ederken özellikle de demir fiyatları yaşadığı yükselişle dikkat çekti. Son 1 sene içerisinde yüzde 150 zamlanan demir fiyatı 5 bin liradan 12 bin liraya fırlarken bu da konut fiyatlarına zam olarak yansıdı. 

İnşaat malzemelerinin büyük bir bölümü yurt dışından geldiği için dövize endeksli fiyat belirlenirken sadece kamuya iş yapan kamu müteahhitleri değil konut üreten müteahhitlerin de artık iş yapamaz hale geldiği uyarısı geldi. Müteahihtlerin imza attıkları tarihteki inşaat maliyeti ile işe başladıkları tarihteki maliyetler arasında büyük fark olduğu belirtilirken hammaddenin dövize endeksli olmasının bunda payının büyük olduğu belirtildi. 

ÜCRETLİ KESİMİN KONUT SAHİBİ OLMASI ZORLAŞTI! 

İnşaat maliyet endeksinde yaşanan yükseliş konut fiyatlarında da rekor seviyelere çıkalmasına neden olurken bu da dar gelirli vatandaşlar ile ücretli kesimin ev sahibi olmasını zorlaştırmış oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@