Döviz Ve Altınların TL Mevduatlarına Dönüşümüne Kurumlar Vergisi İstisnası Geliyor

Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir uygulamayı devreye sokuyor. Kur ve altın değerlemelerinde oluşan kazançlar kurumlar vergisinden muaf olacak.

Finans 11.01.2022 - 23:06 11.01.2022 - 23:06 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları tarafından verilen bilgilere göre Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi için yapılan uygulamalara bir yenisi daha ekleniyor. Kurumlar vergisi mükellefleri 31 Aralık 2021 tarihli bilançolarında bulunan yabancı paralarını Türk lirasına dönüştürebilecekler. Merkez Bankası'nın düzenlemeleri ile Türk lirası mevduat ve katılım hesaplarında en az üç ay vadeli olarak bu varlıklar değerlendirilebilecek. 

FAİZ VE KAR PAYLARINDAN KURUMLAR VERGİSİ KESİNTİSİ YAPILMAYACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre kur değerlemesi sonucunda hesaplanan kur farkı kazançları da kurumlar vergisinden istisna olacak. Vade sonuna gelindiğinde elde edilen faiz ve kar paylarından kurumlar vergisi kesintisi yapılmayacak.

17 ŞUBAT 2022 TARİHİ KRİTİK OLACAK

Hazırlanan yeni düzenlemeye göre Türk lirasına dönüştürme işleminin 17 Şubat 2022 tarihine kadar yapılması gerekiyor.Bu şart yerine getirilirse 2021 yılı son geçici vergi dönemi için de kurumlar vergisi istisnasından da yararlanılabilecek.

ALTIN HESAPLARI İÇİN DE KURUMLAR VERGİSİ İSTİSNASI

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan taslakta yer alan düzenlemelere göre kurumlar vergisi mükellefleri altın cinsindeki hesaplarında bulunan varlıklar ile işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesabı bakiyeleri dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevrilebilecek. Bu şekilde elde edilen Türk lirası varlık en az 3 ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılım hesaplarında kalması durumunda altının Türk lirasına çevrildiği tarihte oluşacak kazançlar ile vade sonunda meydana gelecek faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden istisna olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak bu uygulama ile yüklü miktarda döviz ve altın hesaplarının Türk lirasına dönüşümünün sağlanması hedefleniyor. Bu konunun resmiyete kavuşması için Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bir tebliğ yayınlaması gerekecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@