Dövize Karşı Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Oranları Hamlesi!

Merkez Bankası azalan döviz rezervi hakkında yeni önlem aldı. Merkez Bankası zorunlu karşılık hamlesi ne anlama geliyor, yapılan hamle doları nasıl etkileyecek?

EKONOMİ 27.05.2019 - 10:53 15.07.2021 - 00:15 SERHATMEDYA

Merkez Bankası azalan döviz rezervi hakkında yeni önlem aldı. Merkez Bankası zorunlu karşılık hamlesi ne anlama geliyor, yapılan hamle doları nasıl etkileyecek?

Merkez Bankası yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranları için tüm vade dilimlerinde 200 baz puan arttırdı. Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Oranlarını Neden Arttırdı?Merkez Bankası zorunlu karşılık oranları arttırıldı. Yapılan hamle dolar kuru ile mücadele amacını taşırken ünlü ekonomi profesörü Mahfi Eğilmez yapılan bu hamleyi eleştirdi. Eğilmez yapılan hamlenin Merkez Bankası döviz rezervleri tutarını arttırmak için yapıldığını söyleyerek bu hamle ile Merkez Bankası'nın piyasadan 4.2 milyar dolar toplayacağını iddia etti. Mahfi Eğilmez konu hakkında sosyal paylaşım hesabından yapmış olduğu paylaşımda "MB, yabancı para zorunlu karşılıklarını her kademede 200'er puan arttırdı. Bu yolla piyasadan 4,2 milyar dolar çekecek ve azalan döviz rezervlerine takviye yapacak. 6 yıl önce yazmışım: Ödünç Rezerv Olur mu?"

Günü kurtarmak için aceleyle uygulamaya konan her ekonomik karar, gelecek için yükümlülük oluşturur. Keynes'in dediği gibi "uzun dönemde hepimiz ölmüş olacağız" ama kısa dönemde sağ kalabilmek için de doğru şeyler yapmak gerekiyor. Ayrıca kısa dönemler eklenince uzun dönem olur.

Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Oranı Açıklaması “Finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına karar verilmiştir”Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@