Dövizin Ateşini Söndürecek Gelişme! Birleşik Arap Emirlikleri İle İmzalar Atıldı, Swap Görüşmeleri Başladı!

Türkiye ekonomisini derinden etkileyen döviz krizinin ateşini söndürecek yeni gelişmeler yaşanıyor. Merkez Bankası, Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankası ile swap görüşmelerine başladı.

Finans 24.11.2021 - 18:32 24.11.2021 - 18:32 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde döviz krizi piyasaları darmadağın etti. Meydana gelen bu gelişmelerin ardından bir müdahale beklentisi ortaya çıktı. Ancak bu müdahalenin yapılmayacağı Merkez Bankası'nın dün yaptığı açıklaması ile ortaya çıktı. Merkez Bankası döviz kurlarının piyasa şartlarında fiyatlandığını bildirdi. 

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ İLE TİCARİ ANLAŞMALAR İMZALANDI!

Bir taraftan bu gelişmeler yaşanırken diğer taraftan ise Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ile bugün yakın temas kuruldu. Birleşik Arap Emirlikleri Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan bugün Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Bu görüşmenin sonucunda da Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında bazı ticari antlaşmalar imzalandı. En kritik gelişme ise iki ülkenin merkez bankaları arasında işbirliği mutabakatının imzalanması oldu. 

MERKEZ BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ YAPILDI!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında işbirliği protokülü imzalanarak resmi nitelik kazandı. Bu mutabakatta en önemli detay ise swap anlaşması olacak. Şu ana kadar iki ülkenin merkez bankaları arasında bir swap anlaşması yapılmadı ama bu anlaşmanın yapılabilmesi için öngörüşmelerin gerçekleştirildiği bildirildi. 

SWAP ANLAŞMASI NE İŞE YARAR?

Swap anlaşmaları her iki ülkenin yerel para birimlerini desteklemektedir. İki ülke arasında gerçekleşen ticaret yerel para cinsi üzerinden yapılır. Bu şekilde dolarizasyonun önüne iki ülke için de geçilmiş olur. Dolara güç vermek yerine yerel para birimleri güçlenir. Ayrıca swap anlaşmaları merkez bankalarının brüt rezervlerini de yükseltir. Bu da ülke ekonomisine daha güçlü bir görüntü verir. 

HANGİ ÜLKE İLE NE KADARLIK SWAP ANLAŞMASI YAPILDI!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile bazı ülkelerin merkez bankaları arasında daha önce imzalanan ve halen daha geçerliliği olan swap anlaşmaları bulunmaktadır. Bu kapsamda Merkez Bankası Çin ile 6 Milyar Dolar, Katar ile 15 Milyar Dolar, Güney Kore ile 2 Milyar Dolar swap anlaşması yapmıştır. Toplamda Merkez Bankası'nın 23 Milyar Dolar tutarında swap anlaşması bulunmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri ile imzalanacak olan swap anlaşmasının miktarı ile alakalı olarak henüz kamuoyuna yansıyan bir bilgi bulunmamaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@