Dövizini Bozduran Yabancı Ev Almaya Koştu, Kasım Ayında Yabancıya Konut Satışında Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı!

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş yabancıya konut satışı rakamlarında yükselişe neden olurken tüm zamanların en yüksek satış rekoru kırıldı. Türkiye'den en çok konut alan yabancılar!

Dövizini Bozduran Yabancı Ev Almaya Koştu, Kasım Ayında Yabancıya Konut Satışında Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen Konut Satış İstatistikleri, Kasım 2021 raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre Türkiye genelinde Kasım ayında 178 bin 814 adet konut satılırken 2020 senesinin Kasım ayına göre konut satış rakamları yüzde 59 oranında artış göstererek büyük bir çıkış yakaladı.

Türkiye genelinde en çok konut satışı yapılan il 31 bin 706 adet konutun satıldığı İstanbul olurken, Kasım ayında sadece 36 konutun satıldığı Hakkari ise en az konut satılan iller sıralamasında birinci basamakta yer aldı. Yabancıların konut satış rakamları konusunda ise tüm zamanların rekoru kırıldı.

DÖVİZ KURUNDAKİ YÜKSELİŞ YABANCILARI ALIMA YÖNLENDİRDİ!

Son aylarda döviz kurunda yaşanan yükseliş yabancıya konut satışı rakamlarında da kendisini gösterdi. Yabancılara konut satışı rakamı 2013 senesinden bu yana tutulan veriler arasında en yüksek satış rakamı olarak tarihi rekorunu kırmış oldu. Yabancılar 2021 senesinin Kasım ayında Türkiye'den 7 bin 363 adet konut satın alırken satış rakamı 2020 senesinin Kasım ayına oranla yüzde 48,4 oranında artış göstermiş oldu.

yabancılara konut satış rakamı kasım 2021-1

TÜRKİYE'DEN EN ÇOK KONUT ALAN YABANCILAR HANGİ ÜLKE VATANDAŞI?

Yabancılara konut satışı rakamı büyük bir hızla yükselişini sürdürürken toplam konut satış rakamları içerisinde yabancıların payı yüzde 4,1 seviyesine ulaştı. Yabancılar Kasım ayında en çok İstanbul'dan konut satın alırken Antalya ve Ankara ilk 3 içerisinde yer alan diğer iller oldu.

ülke uyruklarına göre yabancılara konut satışı

Ülke uyruklarına göre bakıldığında ise Türkiye'den en çok konut alan yabancılar Kasım ayında 1406 adet konut alan İran vatandaşları olurken, 1075 adet konut alan Irak vatandaşları, 836 adet konut alan Rus vatandaşları, 322 konut alan Alman vatandaşları ve 278 konut alan Kazakistan vatandaşları ilk 5 içerisinde yer alan diğer ülke vatandaşları oldu.

SONRAKİ HABER