Dövizle Kira Sözleşmelerinde Son Gün Ne Zaman Doluyor?

Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında dövizle kira sözleşmesi yapılması yasaklandı. Mevcut kira sözleşmeleri için ise Türk Lirası üzerinden yenileme zorunluluğu getirildi.

Emlak Haberleri 26.09.2018 - 15:28 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında dövizle kira sözleşmesi yapılması yasaklandı. Mevcut kira sözleşmeleri için ise Türk Lirası üzerinden yenileme zorunluluğu getirildi.

Ancak aradan geçen zamana rağmen kiracılar ile taşınmaz sahipleri arasında bu yönde hiçbir adım atılmadı. Resmi Gazete'de 13 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan karar ile dolarla kira sözleşmesi resmi olarak yasaklandı. Mevcut Sözleşmeler De Kapsam İçeresine Alındı Aslında inşaat sektörü mevcut sözleşmelerin bu kapsam dışında tululacağını bekliyordu. Ancak Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar kapsamında mevcut dövizle kira sözleşmeleri de kapsam içerisine alındı. Dövizle kira sözleşmesi imzalayan kişilere 30 gün içerisinde bu sözleşmeleri Türk Lirasına çevirme zorunluluğu getirildi. Buna göre kira sözleşmesi imzalarken para cinsi olarak dövizi kullanan kişiler bu sözleşmeleri Türk Lirası olarak yenilemekle yükümlü kılındı. Kira sözleşmesini Türk Lirasına çevirmeyen kişiler yasal yaptırımla karşı karşıya kalacak. Bu kişilere para cezası uygulanacak. Kira sözleşmesi Türk Lirasına çevrilirken kur için taraflar anlaşma yoluna gidecek. Anlaşamazlarsa devreye arabulucular girecek. Dövizle Kira Sözleşmesi Yenilemesi İçin Son Tarih Ne Zaman?Kira sözleşmesini yenilemeyen taşınmaz sahiplerinin ceza almamak için mutlaka sözleşmelerini 12 Ekim 2018 tarihine kadar yenilemeleri gerekiyor.Haber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"
Gelişmelerden Haberdar Olun

@