Dövizle Kira Sözleşmesi Türk Lirasına Çevrilirken Piyasa Şartları Dikkate Alınmalı

Cumhurbaşkanı Kararı ile yasaklanan dövizle kira sözleşmesi esnafta büyük sevince neden oldu. Peki, mevcut kira sözleşmeleri nasıl yenilenecek?

Emlak Haberleri 16.09.2018 - 18:30 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Cumhurbaşkanı Kararı ile yasaklanan dövizle kira sözleşmesi esnafta büyük sevince neden oldu. Peki, mevcut kira sözleşmeleri nasıl yenilenecek?

Dövizle kira sözleşmesi yasağı büyük sevinç yaratırken mevcut kira sözleşmelerine tanınan 30 günlük sürede başlamış oldu. 30 gün içerisinde kira sözleşmesini Türk Lirası olarak yenilemeyen taraflar para cezası ile karşı karşıya kalacak. Kira Sözleşmesi Yenilemesi Nasıl Yapılacak?Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı içerisinde sadece kira sözleşmelerinin yenileneceği ibaresi konması tartışmaları da beraberinde getirdi. Çünkü bazı taşınmaz sahipleri kira sözleşmelerini yenilerken Euro kurunu 9 liraya kadar çıkardı. Konut hakkında açıklamada bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Bir aylık sürede sözleşmeler Türk lirasına dönüştürülürken, kiralar piyasa şartlarına göre belirlenmeli.Sözleşmeler günlük döviz kurundan değil, piyasa koşullarına göre imzalanmalı. İçinde bulunduğumuz piyasa koşullarında bu kararın uygulanması hayati önem taşımaktadır. Artık kiracılar ay sonunda döviz kurunun ne olacağını kara kara düşünmeyecek, mülk sahibi de kirasını alamamaktan endişe etmeyecek." diyerek uygulamanın olumlu yanlarını ortaya koydu. Palandöken "Sözleşmeler yenilenirken piyasa koşulları çok iyi takip edilmeli. Kiraların piyasa koşullarına göre belirlenmesi kiracının da mülk sahibinin de lehine olacaktır." diyerek sözleşmeler yenilenirken mevcut koşulların göz önüne alınması ve emsal kiralara göre yeni rakamların belirlenmesi önerisinde bulundu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@