Dövizle Sözleşme Yapanlar İçin Kritik TL Uyarısı Geldi!

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile dövizle kira sözleşmesi yasağı gelirken aynı zamanda mevcut sözleşmelere de 30 gün içerisinde Türk Lirasına dönme zorunluluğu getirilmişti.

Emlak Haberleri 18.09.2018 - 11:51 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile dövizle kira sözleşmesi yasağı gelirken aynı zamanda mevcut sözleşmelere de 30 gün içerisinde Türk Lirasına dönme zorunluluğu getirilmişti.

Konu hakkında açıklamada bulunan Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Serdar Özbek vatandaşları kararın getirdiği yasal zorunluluk hakkında uyardı. Özbek 13 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan ‘Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar kapsamında mevcut sözleşmelere 30 gün içerisinde Türk Lirasına dönme zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak vatandaşları uyardı. Sözleşmesini Türk Lirasına Çevirmeyenler Para Cezası Alacak Karar kapsamında dövizle kira sözleşmesi yapan kişilere Türk Lirası'na dönme zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Özbek "Eğer hala ayakta olan, uygulanmakta olan sözleşmeler ise bunların döviz üzerinden olan para birimlerini Türk Lirası’na (TL) çevireceğiz.TL’ye çevirirken hangi tarihteki kur üzerinden çevrileceği kararnamede yazılı değil. İşte bu aşamada her iki tarafında bir uzlaşma sağlaması gerekiyor. Tabii ki menfaat dengesine göre bu tarih önemli. Çünkü sözleşmenin yapıldığı tarihte kur düşüktü. Ama bugün itibariyle kuru dikkate alırsak döviz kuru yükselmiş olduğu için taraflardan birinin lehine olan konu diğerinin aleyhine olabilir.Bu noktada bir uzlaşma gerekiyor. Eğer taraflar aralarında anlaşabiliyor ise mesele yok. Aslında eski sözleşmelerin bir maddesi değiştirilse de yeni sözleşme yapılmış gibi başka maddelere de yer verilebilir” diyerek hatırlatmada bulundu. Son Gün 12 Ekim Hatırlanacağı üzere yayımlanan kararda dövizle kira sözleşmesi yapan kişilere 30 günlük süre tanınmış ve bu süre zarfında Türk Lirası kira sözleşmesine dönmeyen kişilere ceza uygulanacağı belirtilmişti. Yapılan bu düzenleme ile beraber 12 Ekim tarihine kadar kira sözleşmesi Türk Lirasına çevrilmeyen kişilere para cezası uygulanacağı belirtiliyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@