Dövizle Yapılan Kira Sözleşmelerinde Dolar Kuru 3,80 Lira Olarak Sabitlendi!

Döviz kurlarında sürekli olarak yaşanan yükseliş dolarla kira sözleşmesi yapan kişileri de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Vatandaş her ay kirasını zamlı olarak ödüyor.

EMLAK HABERLERİ 23.08.2018 - 07:30 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

Döviz kurlarında sürekli olarak yaşanan yükseliş dolarla kira sözleşmesi yapan kişileri de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Vatandaş her ay kirasını zamlı olarak ödüyor.

Türkiye'de yaşanan gelişmelerden olumsuz etkilenen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dövizle kira ödeyen kişilerin mağdur olmasını önlemek adına dolar kurunu sabitledi. Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile dövizle yapılan kira sözleşmelerinde kur sabitlendi. Haberin duyulması ile beraber sosyal medyada konu trend topic oldu. Emlakçılara ve Bankalara Ödenen Döviz Taksitleri De Sabitlensin! Resmi Gazete'de kararın yayımlanması ile beraber dövizle kira ödeyen kişiler büyük bir mutluluk yaşarken dövizle kira alan taşınmaz sahipleri ise karara büyük tepki gösterdi. Taşınmaz sahiplerinin karara tepki göstermelerinin nedeni ise kendilerinin emlakçılara ve bankalara dövizle taksit ödemesi olarak gösterildi. Yani kendileri de dövizle taksit ödeyen taşınmaz sahipleri artık sabitlenen kur nedeni ile düşük gelir elde ederken yükselen kur nedeni ile yüksek taksit ödeyecek olmalarını eleştirdi. Konu Kuzey Kıbrıs medyasının en çok satan gazeteleri arasında yer alan Kıbrıs Gazetesi yazarları tarafından da ele alındı ve büyük eleştirilere neden oldu. Dolar, Euro ve Sterlin Kurları SabitlendiResmi Gazete'de yayımlanan döviz kuru sabitleme kararı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan taşınmazlar için dövizle kira sözleşmesi imzalayan kişiler Sterlin 5.20'den, Euro 4,60'dan, Dolar ise 3.80 üzerinden hesaplanarak kira ödeyecekler. Yani bu döviz kurları ne kadar yükselirse yükselsin hesaplamalar bu kur değerleri üzerinden hesaplanarak ödenecek. Mal sahipleri için ise aynı Resmi Gazete kararı içerisinde verilen tek sevindirici karar ise dövizle kira sözleşmesi için hükümet tarafından tahsil edilen stopaj oranının yüzde 13 seviyesinden yüzde 1 seviyesine çekilmesi oldu. Benzer bir kararın Türkiye'de de alınıp alınmayacağı ise merak konusu oldu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@