Dubleks Daireler Diğer Dairelere Göre Daha Fazla Aidat Ödemesi Mi Yaparlar?

Apartmanlarda veya sitelerde bulunan dubleks dairelerin ne kadar aidat ödemesi yapacakları merak ediliyor? Dubleks daireler için diğer dairelere göre daha fazla aidat ödemesi yapılır mı? 

Emlak Haberleri 05.11.2021 - 03:27 05.11.2021 - 03:27 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarda veya sitelerde kat malikleri arasında ortak giderlerin karşılanması ile alakalı zaman zaman anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Bu anlaşmazlıklardan en çok dikkat çeken ise dubleks dairelerin ödemeleri gereken aidatlar olmaktadır. Dubleks dairelerin o apartmanlarda normal dairelerden daha büyük olmasından dolayı daha fazla aidat ödemesi yapmaları bekleniyor. Peki dubleks daireler ne kadar aidat ödemesi yaparlar?

AİDAT ÖDEMELERİ NASIL BELİRLENİR?

Apartmanlarda veya sitelerde ortak kullanım alanlarının gideri adı altında kat maliklerinden aidat ödemesi alınmaktadır. Her kat maliki bu aidat ödemesini yapmak zorundadırlar. Herhangi bir sebep öne sürerek kat malikleri aidat ödememezliği yapamazlar. Ortak kullanım alanlarından yararlanmamak aidat ödemesiz yapmaya engel değildir. 

Apartmanlarda ve sitelerde kat maliklerinin ne kadar aidat ödeyeceklerine dair karar yönetimler tarafından alınır. Bu karar kat malikleri genel kurulunda onaylanmalıdır. Yasaya göre belirlenecek olan aidat miktarları daire hesabıyla değil arsa payı hesabıyla oranlanır. Bir dairenin büyük olması daha fazla aidat ödemesi yapacağı anlamına gelmemektedir. Eğer arsa payı daha fazla olan kat maliki varsa onun aidat ödemesi daha fazla olabilir. 

DUBLEKS DAİRELER DAHA FAZLA MI AİDAT ÖDER?

Apartmanlarda veya sitelerde dubleks dairelerin daha fazla aidat ödemelerine gerek yoktur. Çünkü arsa payı hesaplaması yapıldığında dairelerin arsa payları genellikle eşittir. Bir evin dubleks olması aidat ödemelerini arttıran bir nitelik değildir. Arsa payına göre aidat ödemesi yapılması gerekmektedir. Dubleks dairelerden daha fazla aidat ödemesi yapmalarını isteyen yönetimler hukuki bir yoıl izlememiş olurlar. 

DUBLEKS DAİRELER İÇİN YAKIT PARASI 

Dubleks daireler için yakıt parası hesaplaması ise çok daha farklı yapılır. Isı pay ölçer sistemini kullanan apartmanlarda veya sitelerde harcanan ısıya göre ödeme belirlenmektedir. Genel kullanımda ise dubleks dairelerden daha fazla yakıt parası ödemeleri yapmaları istenmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@