Dubleks Daireler Ne Kadar Aidat Öder, Çift Aidat Mı Ödemeli?

Apartman sakinleri arasında tartışma yaratan aidat konusuna bir yeni madde daha ekleniyor. Diğer dairelerden daha büyük olan dubleks daireler çift aidat mı ödemeli? Yanıtı haberimizde.

Emlak Haberleri 28.02.2022 - 16:58 28.02.2022 - 16:58 Büşra Uluşen

Apartman sakinleri ve yöneticiler arasında kimi zaman aidat nedeniyle anlaşmazlık yaşanabiliyor. Bu anlaşmazlıkların nedenlerinden biri dubleks dairede oturanların vereceği aidat miktarı oluyor. Dubleks dairelerin diğer dairelerden büyük olması ve kimi zaman bölünerek 2 farklı ailenin yaşaması nedeniyle çift aidat ödemeleri talep edilebiliyor. Peki, dubleks daireye ne kadar aidat ödenir?

DUBLEKS DAİREDE OTURANLAR NE KADAR AİDAT ÖDER?

Dubleks daire tapuda tek tapu olarak görünüyorsa tek aidat ödenmelidir. Fakat dairede iki tapu bulunuyorsa iki aidat ödenmesi gerekir. 

Dubleks dairelere genellikle tek tapu verilmektedir. Bunun nedeni, arsa payı hesaplaması yapıldığında dairelerin arsa paylarının eşit olmasıdır. Buna göre arsa payına göre aidat ödemesi yapılmalıdır ve dubleks dairelerin daha fazla aidat ödemelerine gerek yoktur. 

Tek tapuya sahip ola dubleks dairelerden çift aidat ödemesi talep edilmesi durumunda, ev sahibinin itiraz etme hakkı bulunmaktadır. 

Buna göre bir dubleks dairenin tek bir tapusu bulunuyorsa, diğer daireler gibi tek bir aidat ödemekle yükümlü olunur. Ancak dubleks daire bölünmüşse, birden fazla aile yaşıyorsa ve buna bağlı olarak iki tapu bulunuyorsa iki tapuluk aidat ödemesi yapılması gerekmektedir. 

Aynı zamanda merkezi sisteme bağlı olan dubleks daireler için yakıt parası da sorun yaratmaktadır. Bu sisteme sahip olan apartman ya da sitelerde harcanan ısıya göre para alındığı için dubleks dairelerden diğer dairelere nazaran daha fazla yakıt parası talep edilebilmektedir.  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@