Dubleks Dairenin Bölünerek Kiraya Verilmesi Yasal Mı?

Dubleks ev satın alan ya da ev satın almayı düşünen kişilerden pek çoğu üst katı kiraya vermeyi planlamaktadır Peki, dubleks dairenin bölünerek kiraya verilmesi yasal mı?

Emlak Haberleri 01.07.2018 - 16:00 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Dubleks ev satın alan ya da ev satın almayı düşünen kişilerden pek çoğu üst katı kiraya vermeyi planlamaktadır Peki, dubleks dairenin bölünerek kiraya verilmesi yasal mı?

Dubleks ev alanların büyük bir bölümü daha sonra merdiveni iptal ederek ya da merdiven bölümünü kapatarak evlerini iki ayrı daire gibi kullanmayı tercih etmektedir Hatta pek çok kişi dubleks evin iki ayrı kapısı varsa bu durumda evini bölerek kiraya vermektedir. Dubleks Evin Üst Katını Kiraya Vermek Mümkün Mü?Evet, dubleks evin üst katını kiraya vermeniz mümkündür. Ancak bunun için öncelikle özellikle de kolay kiracı bulmak için mutlaka gerekli tadilatların yapılması gerekir. Öncelikle üst kat ile alt kat arasındaki merdivenin iptal edilmesi, bu iki katın birbirinden tamamen ayrılarak bağımsız hale getirilmesi gerekir. Ardından ikinci kata da dışarıdan kapı açılmalı, iki dairenin girişleri birbirinden tamamen ayrılmalıdır. Sonraki aşama ise iki katın elektrik, su ve doğalgaz bağlantılarını ayırmaktır. Genelde elektrik bağlantısını ayırmak için süzme saat kullanımı yaygındır ancak doğalgazda süzme saat uygulamaması bulunmaktadır. Yine süzme su sayacı olmadığı içinde bunların da ayrıca alınması gerekir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için ise mutlaka öncesinde belediyeden gerekli izinlerin alınması gerekir. Belediye imar ekipleri evinize gelerek gereken tüm işlemlerin yapılıp yapılmadığını detaylı bir şekilde inceleyecektir. Özellikle de üst kata doğalgaz bağlatırken baştan doğalgaz projesi çizilecek olması, baştan kombi alınması gibi masraflar son derece yüksek tutmaktadır. Uygulamaya alınan imar barışı da dubleks daire tapusunu ayırma, yani dubleks evini ayrı ayrı 2 tapuya bölmek isteyen kişilere cazip seçenek sunmaktadır. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@