Dudaklarınız Çatlıyorsa Dikkat!

Bu sene kış mevsimi yumuşak geçiyor. Geçmiş senelere göre ülkemizde kış mevsiminin etkisi daha hafif görülüyor. Küresel ısınma tehlikesinin yol açtığı düşünülen bu durum da birçok sağlık sorunlarına yol açıyor. Soğuk havanın getirisi bazı sağlık durumlarında ise bir değişiklik yaşanmıyor. Hemen her soğuk mevsimde görülen rahatsızlıklar bu sene de görülmeye devam ediyor. Cilt Kuruluğu Rahatsızlığı Cilt üstünde soğuğun etkisi ile çatlaklar oluşuyor. Cildin kuruması sebebi ile oluşan çatlaklar, soğuk tesiri ile meydana geliyor. Ciltteki çatlakların...

Bu sene kış mevsimi yumuşak geçiyor. Geçmiş senelere göre ülkemizde kış mevsiminin etkisi daha hafif görülüyor. Küresel ısınma tehlikesinin yol açtığı düşünülen bu durum da birçok sağlık sorunlarına yol açıyor. Soğuk havanın getirisi bazı sağlık durumlarında ise bir değişiklik yaşanmıyor. Hemen her soğuk mevsimde görülen rahatsızlıklar bu sene de görülmeye devam ediyor.

Cilt Kuruluğu Rahatsızlığı

Cilt üstünde soğuğun etkisi ile çatlaklar oluşuyor. Cildin kuruması sebebi ile oluşan çatlaklar, soğuk tesiri ile meydana geliyor. Ciltteki çatlakların en başında gelen ve insanı en çok rahatsız edeni ise dudak çatlaklıkları oluyor. Dudakların çatlamasının da aslında pek mevsim ile ilişkisi de bulunmuyor. Gündelik yaşamda çok sık kullanılan kozmetik ürünlerin ya da çok sevilen bir yiyeceğin dahi oluşturabildiği çatlaklığın tek sorumlusu olarak soğuk gösterilemiyor.

Dudakların Çatlamasının Nedeni Soğuk Mu?

Dudak kuruluğunun giderilmesi ve çatlamasının önlenmesi için öncelik ile sebebinin bilinmesi gerekiyor. Dudak çatlaklığının yegâne sebebi olarak soğuğu uzmanlar gösteremiyor. Çok fazla dudağın yalanmasının da sebep olabileceğini belirtiyorlar. A vitamini eksikliğinin de çatlamaya neden olduğu biliniyor. Dudaklarını çiğneme alışkanlığı olanlar için de dudak çatlaklığı görülmesi söz konusu oluyor. A vitamini noktasında çok fazla besinin tüketilmesi dudak çatlaklığına yol açıyor. Bu durumda dudak derisi soyulabilir ve çatlaya bilir.

Dudak çatlaması en fazla havanın kuruduğu zamanlarda görülür. Soğuk da havayı kuruttuğu için kış mevsiminde sıkça rastlanır. Yazın kavurucu sıcağında da durum aynıdır. Bu durumda bol sıvı tüketmek gerekir. Dudağa sürülecek bir krem durumu kurtarmaya yetebilir. Kuru olan ortamlarda fazla bulunmamak da bir çözüm yoludur.

Alerji Çatlatır

Alerjik durumların insanın farkına dahi varmadan deride çatlaklara sebep vere bilme ihtimalini göz ardı etmemek gerekir. Vücut için alınan bazı ilaçların ya da vitamin ilaçlarının da kaynak teşkil edeceğini unutmamak gerekiyor. Mesela, B12 vitamini desteğini almak ihtiyacı hâsıl olanların bunun kobalt alerjik rahatsızlığını tetikleyeceğini göz ardı etmemeleri gerekir. Ayrıca içeriğinde asit bulunan yiyeceklerin cildi tahriş ettiği biliniyor. Hem sık hem de aşırı asitli yiyecek tüketiminin de cildi ve özellikle de dudakları çatlattığı gerçeğini göz ardı etmemek lazımdır.


Katkıda Bulunun