Dul ve Yetim Maaşına Enflasyon Zammı! Maaş İkiye Katlayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu eşi vefat eden dul kadınlara dul maaşı, geride kalan çocuklarına ise yetim maaşı bağlıyor. Enflasyon zammı sonrası yetim ve dul maaşı ne kadar, kaç TL oldu, ölüm aylığı 2021!

Finans 11.10.2021 - 12:38 11.10.2021 - 12:38 Gülcan Özer

SGK üzerinden sigortalı olarak çalışan kişilerin aranılan şartları taşımaları durumunda emekli olmalarına olanak sağlanırken sadece hayatta olan sigortalıya değil, aynı zamanda vefat eden sigortalının ardından kalanlarına da maaş bağlanabiliyor. Boşanmış dul maaşı ne kadar 2021, sigortasız dul maaşı kadar eşi vefat eden dul maaşı da merak ediliyor. 

KİMLER DUL VE YETİM AYLIĞI MAAŞI ALABİLİR?

Eşini kaybettiği için dul kalan kadın ve erkekler dul maaşı alırken baba veya annesini kaybeden erkek çocuk 18 yaşına, öğrenciliği devam ederse; orta öğrenimde 20 yaşını, yüksek öğrenimde 25 yaşını doldurana kadar yetim aylığı ödemesi yapılmaktadır. Kız çocuğu yetim maaşı için ise yaş şartı aranmıyor ve kız çocuğunun evlenmesi ya da bir işye girmesine kadar yetim aylığı ödemesi yapılıyor. 

Ekim 2008 tarihinden sonra vefat eden sigortalının 5 senelik sigortalı olması ve en az 900 prim ödeme gün sayısının bulunması durumunda ardında kalanlara dul ve yetim maaşı bağlanıyor.

dul ve yetim maaşı

DUL VE YETİM AYLIĞI MAAŞI 2021 NE KADAR, KAÇ TL?

SSK’dan dul aylığı alanlar aynı zamanda Emekli Sandığı’ndan da yetim aylığı da alabilmekte, bu sayede aldığı para iki katına kadar çıkabilmektedir. Her 6 ayda bir ödenen yetim ve dul aylığı tutarı enflasyon oranı üzerinden belirlenen rakamlara göre güncellenmektedir. 

Kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alırken, vefat eden Bağkur emeklisi kocasının ölümünden sonra dul aylığı alan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatından sonra yetim aylığı da alabiliyor. Yani üç maaşa da hak kazanıyor. 

1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile yapılan enflasyon güncellemesi sonrasında 2021 dul maaşı ve yetim maaşı yüzde 8,45 oranında zamlandı. Maaşı 2 bin 400 lira olan bir kişinin zamlı maaşı bu oran üzerinden 2 bin 602 liraya yükseldi.

2021 DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARA MÜJDE! 

2022 Ocak ayı ile beraber bu rakam bir kere daha yükselecek. Açıklanacak olan enflasyon rakamlarına göre hem maaş zammı uygulanacak hem de enflasyon rakamlarına göre ek zam uygulanacak ve böylelikle maaşlarda çifte artış yaşanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@