Ana Sayfa EKONOMİ 28 Ağustos 2017

Dul ve Yetime Geriye Dönük 5 Yıllık Maaş

Dul ve yetim maaşı talep edildikten sonra hakkın doğduğu tarihten geriye doğru 5 yıllık maaş ödemesi yapılabiliyor.
2017-08-28T18:30:21+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Dul ve Yetime Geriye Dönük 5 Yıllık Maaş
Dul ve Yetime Geriye Dönük 5 Yıllık Maaş

Dul ve yetim aylıkları en çok merak edilen konular arasında yer alırken, konu ile ilgili yeterince bilgiye sahip olunmadığı için mağdur olunabiliyor.

Bu haklarını öğrenen geriye dönük 5 yıllık toplu ödeme alma hakkına sahip.

Karmaşık Yasalar Anlaşılmıyor

Yasada yer alan bilgiye göre; evlilik birlikteliği içinde eşini kaybedenler dul olarak adlandırılıyor. Bu tabir genel olarak kadınlar için kullanılırken, sosyal güvenlikte dul kavramı kadın ve erkek içinde kullanılıyor.

Yasaların karmaşık olmasından dolayı sahip olunan haklar konusunda detaylı bilgi edinilemiyor ve çoğu vatandaş da hakkını zamanında alamıyor.

Maaş Alınabilmesi İçin Gerekli Hususlar Bulunuyor

Eşi vefat edenlere dul maaşı bağlanması için bazı kriterlerin sağlanması gerekiyor. Bu maaşın bağlanması için vefat eden eşin mevzuatta yer alan prim gün sayısını tamamlaması gerekiyor. Yasa gereği sigortalının vefatı halinde en az 900 gün primi varsa beş yıldır sigortalı ise hak sahiplerine talepleri halinde maaş verilebiliyor.

En Az 900 Gün ve 5 Yıllık Sigorta Şartı

Sigortalının vefatı 1 Ekim 2008 sonrası ise her türlü borçlanmalar dahil en az 1800 gün ile maaş bağlanır. Sigortalının vefatı 1 Ekim 2008 öncesi ise dul maaşının bağlanması için her türlü borçlanmalar dahil en az 900 gün ve 5 yıllık sigortalılık süresi olması yeterli oluyor.

Hayatını kaybeden sigortalının eğer yeterli prim ve çalışma süresi bulunmuyor ise hak sahibi maaştan yararlanamıyor.

Dul maaşından yararlanabilmek için başvuru yapılması gerekiyor. Çoğu vatandaş bu hakkın varlığına dair bilgisi olmadığı için dul maaşından yararlanamıyor. Bu haktan yararlanmak için zaman sınırlaması olmadığı için başvuru yapılabiliyor.

Geriye Dönük 5 Yıllık Ödeme

Maaş talep edildikten sonra hakkın doğduğu tarihten geriye doğru 5 yıllık maaş alınabiliyor. Medeni haliniz değişmediği taktirde, dul maaşı hakkını yeni öğrenmişseniz, geriye dönük bu 5 yıllık birikmiş maaşı toplu alabiliyorsunuz.

Ölüm Tarihine Göre İki Maaş Bağlanıyor

Ölen eşin ve ölen anne-babanın sigorta statüsü farklı ise ölüm tarihlerine göre iki maaş veya tek maaş ödenmesi söz konusu olabiliyor. Sigortalılık statüsü (SSK, Bağ-kur, Emekli Sandığı) farklı, eş ve anne-babanın ikisi de 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse iki maaş hakka sahip oluyor.

Eş ve anne-babadan biri 1 Ekim 2008’den önce diğeri 1 Ekim 2008’den sonra ölmüşse yine iki maaş hakkına sahip olunuyor.

Memur Eşi İki Maaş Alma Hakkına Sahip

Eğer anne baba 1 Ekim 2008’den sonra hayatını kaybetmiş ise sadece bir maaş bağlanıyor. Fakat anne-babanın ölümü 1 Ekim 2008 tarihi sonrasında olsa bile sigorta statüsü farklı olması koşuluyla istisnai olarak memur kızı veya memur eşi iki maaş hakkına sahip olabiliyor.

Misal, eşi memur emeklisi, babası SSK veya Bağ-kur emeklisi olan kadınlar için eşin ve babanın ölüm tarihi önem arz etmiyor. Her türlü iki maaş alma hakkına sahip olunuyor. Bu durumda memur kızı veya memur eşi olanlar daha şanslı oluyor. İki maaş alma hakkına sahip olabiliyorlar.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?