Dünya Bankası Türkiye'nin 2021 Yıl Sonu Büyüme Ve Enflasyon Tahminlerini Değiştirdi

Dünya Bankası, Türkiye için büyüme ve enflasyon tahminlerini değiştirdi. 2021 yıl sonunda Türkiye'de yüzde kaç enflasyon bekleniyor? 

Finans 06.10.2021 - 18:55 06.10.2021 - 19:04 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde meydana gelen gelişmeler yabancı finans kuruluşları tarafından çok yakından takip edilmeye devam ediliyor. Türkiye ekonomisine dair tahminlerde bulunan yabancı finans kuruluşları gelişmelere göre pozisyonlarını değiştiriyor ve tahminlerini de değiştiriyorlar. Dünya Bankası da Türkiye ekonomisine ilişkin yeni bir değerlendirmede bulundu. 

DÜNYA BANKASI'NDAN YENİ RAPOR

Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya Bölgesi'ne yönelik Ekonomik Güncelleme Raporu'nun son sayısını yayınladı. Bu raporda Türkiye ekonomisine de geniş yer ayrıldı. Bölge ekonomisine ilişkin değerlendirme yapılırken büyüme beklentisi 2021 yılı için 1,6 puan arttırıldı. Böylelikle büyüme beklentisi bölge için yüzde 5,5'e yükseltildi. 2022 yılı büyüme beklentisi ise yüzde 0,5 puan arttırılarak yüzde 3,4'e yükseltildi.

TÜRKİYE'NİN BÜYÜME TAHMİNLERİ DEĞİŞTİ!

Yayınlanan Dünya Bankası raporunda Türkiye maddesinde ise geniş bir değerlendirme yapıldı. En son Haziran ayında Türkiye ekonomisinin büyüme beklentisi yüzde 5 olarak duyurulmuştu. Bu beklenti yüzde 8,5'e yükseltildi. 2022 yılı için ise Türkiye ekonomisinin büyüme beklentisi de değiştirildi. Buna göre Dünya Bankası'nın 2022 yılı büyüme tahmini Türkiye için yüzde 4,5'ten yüzde 3'e düşürüldü. 2023 yılında ise yüzde 4,5 olan büyüme beklentisi yüzde 4'e indirildi. 

Dünya Bankası tarafından yayınlanan raporda ekonomik toparlanmalara uzun bir şekilde yer verildi.  Bölgesel olarak risklerin hale devam ettiği bildirilirken her dört şirketten birisinin gelecek 6 ay içerisinde vadesi gelen yükümlülüklerini yerine getiremeyecekleri kaydedildi. Şirketlerin oldukça olumsuz bir sürece girebileceği bildirilirken kaynakların daha az üreten şirketlerden daha fazla üreten şirketlere kayabileceği vurgulandı. 

Avrupa ve Orta Asya bölgesinde yılın ilk yarısındaki şaşırtıcı büyümeye dikkat çekilen Dünya Bankası raporunda yükselen piyasalara ve gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik canlanmaya dikkat çekildi. İhracatta kaydedilen hızlı toparlanma, aşılama ve yüksek iç talep ile ekonominin hızlı bir şekilde toparlandığı bildirildi. 

DÜNYA BANKASI TÜRKİYE ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ

Dünya Bankası tarafından yayınlanan raporda enflasyon değerlendirmesine de yer verildi. Yüksek enflasyonun tüm dünya ekonomileri için tehdit oluşturduğu bildirildi. Türkiye ekonomisi için daha önce Dünya Bankası 2021 yıl sonunda yüzde 15,5 enflasyon beklentisi açıklamıştı. Bu beklenti yükseltilerek yüzde 17,7'ye çıkarıldı. Dünya Bankası'na göre Türkiye'de 2021 yıl sonunda enflasyon yüzde 17,7 olacak. Bu da yılın son çeyreğindeki aylarda enflasyonda bir gerileme olması anlamına geliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@