Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye Zirveye Çıktı

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda Ayşe Çağırır, Buse Naz Çakıroğlu, Hatice Akbaş, Busenaz Sürmeli ve Şennur Demir 5 altın madalyanın tamamını alarak Türkiye'yi zirveye çıkardı.

Gündem 21.05.2022 - 09:24 21.05.2022 - 09:24 Gülşah Konuk Akın

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası, Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlendi. 50 kiloda mücadele eden Buse Naz Çakıroğlu, Kolombiyalı rakibini yendi ve dünya şampiyonu oldu. 54 kiloda mücadele eden Hatice Akbaş da finalde altın madalya kazandı. 66 kiloda mücadele eden Busenaz Sürmeneli, Kanadalı rakibini yendi ve altın madalya kazandı. 2019 yılından sonra ikinci kez dünya şampiyonu oldu. Şampiyonanın son maçında +81 kiloda mücadele eden Şennur Demir de altın madalyayı kazandı. Türkiye beşte beş yaparak altın madalyaların tamamını aldı.

İlk olarak 48 kiloda şampiyon olan Ayşe Çağırır ile altın madalya alındı. 4 mücadelede 4 altın madalya alan Türkiye, müthiş bir gurur yaşadı. Türkiye ev sahipliğinde düzenlenen şampiyona, Türk kadın boks tarihinde önemli bir yer edindi. Madalya sayısına göre bakıldığına Türk kadın boksunun en başarılı Dünya Şampiyonası oldu. Toplamda 7 madalya ile 5 madalya alınan 2005 Dünya Şampiyonası da geçilmiş oldu. Altın madalya sayısında 2 şampiyonluğun geldiği 2008 Dünya Şampiyonası da geride kaldı. 

kadınlar-boks-şampiyonası

BUSE NAZ ÇAKIROĞLU DUYGUSAL ANLAR YAŞADI

Şampiyonluğun ardından gözyaşlarına hâkim olamayan Buse Naz, tribünleri dolaştıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile de duygularını paylaştı. Buse Naz açıklamasında: Destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Çok mutluyum. Ev sahibi olduğumuz için stresliydik, onu da desteklerle birlikte attık. 3 hafta önce bir kovid geçirdim, beni çok zorladı ama herkes çok destek oldu.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muhammer Kasapoğlu, Dünya Şampiyonası'nda da milli sporcuları yalnız bırakmadı ve duygusal anlar yaşadı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@