Dünya Konut Krizinde! Kiralar Yükselmeye Devam Edecek Mi, Fiyatlar Düşer Mi?

Ev kiralarının oldukça yükselmesi Türkiye'de gündem olurken dünyada da benzer piyasa koşullarının meydana geldiği bildirildi. 2005 yılından sonra en hızlı kira fiyatları yükselişi gerçekleşti. 

Emlak Haberleri 28.09.2021 - 23:56 29.09.2021 - 00:01 Engin Uzunoğlu

İngiltere merkezli emlak danışlmanlık şirketi olan Knight Fransk tarafından Küresel Konut Fiyat Endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye'de kiralarda meydana gelen yükselişlerin benzerlerinin dünyada da meydana geldiği görüldü. Ancak listenin başında yine Türkiye yer aldı. 

TÜRKİYE KONUT FİYAT ARTIŞINDA BAŞI ÇEKİYOR

Konut fiyatlarında yükselişler meydana gelen ülkelerin listesi incelendiğinde Türkiye, Almanya, Rusya gibi ülkelerin bulunduğu 15 ülkede konut fiyat artışları çift hanelerde gerçekleşti. Gelişmiş olan ülkelerdeki ise gelişmekte olan ülkelere göre konut fiyatlarında iki kat artış meydana geldi. 

Konut fiyatlarında meydana gelen artışların ev kiralarına yansıması ise aynı oranda gerçekleşti. Gayrimenkul uzmanı Gökhan Taş ise konuya dair bir değerlendirmede bulunarak, “Geçtiğimiz yıllarda 500 bin TL'ye satılan evler şu anda 1 Milyon TL'ye müşteri bulur oldular. Dolayısıyla evini 2 Bin TL'ye kiralayan bir ev sahibi de değer artışı ile 5 Bin TL kira istemeye başladı. 

Türkiye, Yeni Zelenda, Amerika gibi ülkelerde konut fiyatlarındaki çift haneli artışların ana sebebi insanların villa ve müstakil yaşama doğru talep göstermeleri oldu. Kredi oranlarına bağlı olarak da talepler artınca konut fiyatlarında yükselişler meydana geldi.” dedi.

TÜM DÜNYADA KİRALAR YÜKSELİYOR

Konut fiyatlarındaki artışların kiralara yansımaya başladığını söyleyen Gökhan Taş, “Tüm dünyada kira fiyatlarında bir yükseliş meydana geldiğini görüyoruz. Bu da konut fiyatlarındaki yükselişlerle paralel bir şekilde oluyor. Ortalama olarak konut fiyatları yüzde 27 artmış, kiraların artış oranı ise yüzde 30 olmuş. Kiralar konut fiyatlarından bile daha fazla artmış. Konut arzının yetersiz kalması buu fiyat yükselişlerine temel hazırlıyor.” ifadelerini kullandı. 

EV KİRALARINDA FİYATLAR NE ZAMAN DÜŞMEYE BAŞLAYACAK?

Kira fiyatlarının artışlarının devamı konusunda da açıklama yapan Gökhan Taş, “İnşaat maliyetlerinde ciddi bir yükseliş olduğunu biliyoruz. Şu andaki yeni maliyetler ile satışa çıkan konut neredeyse yok denilecek kadar az. Bundan dolayı bu maliyetler devreye girdiğinde gelecek aylarda konut fiyatlarının yüzde 50 oranında artacağını göreceğiz. Dolayısıyla kiralarda da yüzde 50'lik bir fiyat artışı bekleyebiliriz. 2023 yılından sonra konut üretimi ile arz dengesi sağlarsa kiralarda da bir dengelenme olur. Ancak kiralar büyük oranda düşer diyemeyiz.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@