Dünya Piyasaları Bu Karara Kilitlendiler! Aralık 2021 FED Faiz Kararı Ne Zaman, Hangi Gün, Saat Kaçta Açıklanacak?

Dünya piyasaları FED'in Aralık ayında yapacağı toplantıya kilitlendi. FED Aralık 2021 toplantısı ne zaman, hangi gün yapılacak? FED faiz kararı ne olacak? Varlık alımlarının azaltılması öne çekilir mi

Finans 09.12.2021 - 01:49 09.12.2021 - 01:49 Engin Uzunoğlu

Dünya piyasaları Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından ekonomiye nasıl yön verileceğine kilitlenmiş durumda. FED Aralık 2021 toplantısında alınacak olan tüm kararlar dünyadaki bütün piyasalar üzerinde büyük etki yapacak. Piyasalar FED'in faiz kararı kadar varlık alımlarının azaltılmasına dair hangi kararları alacağını da merak ediyorlar. Özellikle varlık alımlarının azaltılmasının hızlandırılacağının işaretlerinden sonra piyasalar diken üzerinde durmaya başladılar. Peki FED Aralık 2021 toplantıları ne zaman yapılacak?

FED ARALIK 2021 TOPLANTISI NE ZAMAN, HANGİ GÜN YAPILACAK?

FED tarafından toplantı planlaması yıllık olarak yapılarak kamuoyuna ilan ediliyor. Bu planlamaya göre Aralık 2021 FED toplantıları 14 Aralık ve 15 AralıK'ta yapılacak. İki gün devam eden bu toplantılarda çok kritik kararların altına imza atılacak. FED'den beklenen iki kritik karar bulunuyor. Birincisi faiz kararı ve diğeri de varlık alımlarının azaltılmasına dair verilecek karar olacak. FED'in şahin bir politika benimsemesi dünyadaki tüm piyasaları alt üst edebilecek.

FED ARALIK 2021 FAİZ KARARI NE ZAMAN, HANGİ GÜN AÇIKLANACAK?

FED'in Aralık ayında iki gün devam edecek olan toplantılarının ardından faiz kararı kamuoyuna ilan edilecek. 15 Aralık 2021 Çarşamba günü FED faiz kararı açıklanacak. FED faiz kararı Türkiye saati ile saat 21:0='da belli olacak. Aynı gün yine Türkiye saati ile 22:00'da ise FED Başkanı Jerome Powell alınan kararlara ilişkin açıklama yaparak FED'in ekonomik toparlanmaya, faiz kararına, varlık alımlarının azaltılması sürecine ve yüksek enflasyona dair bakış açısını kamuoyuna ilan edecek.

FED FAİZ ARTIRIMI YAPAR MI?

FED tarafından geçtiğimiz ay alınan faiz kararında faizler 0 ile 0,25 aralığında sabit tutulmuştu. FED uzunca bir süredir faiz değişimine yönelik karar almıyor. Ancak FED'in 2022'de artık faiz artırımı yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hatta bazı ekonomi çevreleri faiz artırımının sürpriz bir şekilde 2021 yılının son toplantısı olan Aralık ayı toplantısında yapılabileceğini beklenti haline getirdiler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@