Dünya Sağlık Örgütü "Oyun Bağımlılığı Akıl Hastalığıdır"

Ne yazık ki internetin kullanımının yaygınlaşması ile beraber özellikle de çocukları etkisi altına alan oyun bağımlılığı Türkiye'de her geçen gün yaygınlaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü "Oyun Bağımlılığı Akıl Hastalığıdır"

Ne yazık ki internetin kullanımının yaygınlaşması ile beraber özellikle de çocukları etkisi altına alan oyun bağımlılığı Türkiye'de her geçen gün yaygınlaşıyor.

Tüm dünyayı etkisi altında alan ve milyon dolarlık dev bir pazar oluşmasına neden olan oyun bağımlılığı için Dünya Sağlık Örgütü oldukça ses getiren bir karara imza attı. Dünya Sağlık Örgütü oyun bağımlılığı için yeni karar alarak oyun bağımlılığını resmen akıl hastalığı kategorisine aldı.Doktorlar Oyun Bağımlığı Hastalığı İçin Artık Daha Dikkatli DavranmalıDünya Sağlık Örgütü Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması Kurumu tarafından açıklanan son raporda oyun bağımlılığı resmen akıl hastalığı sınıfına alınmış oldu. Alınan bu karar sonrasında artık doktorlar bu tip hastalıkların tanı ve tedavisi için çok daha dikkatli davranmak zorunda kalacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü Ruh Sağlığı ve Madde Bağımlılığı Bölümü’nden doktor Vladimir Poznyak doktorları oyun bağımlılığı konusunda çok daha hassas davranmaya davet etti.Çocuğum Bilgisayar Bağımlısı Mı Test?Ebeveynlerin "çocuğum bilgisayar bağımlısı ne yapmalıyım?" endişesi taşıdığını belirten Doktor Poznyak oyun bağımlılığı / bilgisayar bağımlılığı için 3 ana gösterge olduğunu söyledi. Çocuğunuzun bilgisayar bağımlısı olduğunu gösteren en önemli belirti bilgisayar oyunlarının tüm sosyal aktivitelerin önüne geçmesidir.Yani çocuk bilgisayar oynamayı diğer sosyal aktivitelere tercih eder. İkincisi ise bu davranışın aile tarafından önlenememesidir. Son belirti ise çocuğun bilgisayardan ve oyunlardan ayrı kaldığı dönemde stres yaşaması, huzursuz olması ve fiziksel rahatsızlıklar yaşamasıdır. Bu belirtilerin 12 ay boyunca devam etmesi durumunda çocuk bilgisayar bağımlısı / oyun bağımlısı olarak kabul edilir.Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?Oyun bağımlılığı son derece ciddi bir hastalık olup yapılacak yanlış müdaheleler olayın çok daha kötü boyutlara taşınmasına dahi neden olabilmektedir. Amerika'da artık bilgisayar bağımlılığı rehabilitasyon merkezleri kurularak tedavi hizmeti verilirken Türkiye'de ise aile terapi danışmanları ve uzman pedogoglar ailelere bu konuda destek vermektedir.Emlak365.com