Dünyaca Ünlü Bankadan Dolar Kurunda Çift Hane Tahmini Yapılarak Merkez Bankası Faiz İndirimi Beklentisi Açıklandı!

Dünyaca ünlü yatırım bankası Morgan Stanley tarafından Türkiye ekonomisi ile alakalı olarak yeni bir rapor yayınlandı. Merkez Bankası yıl sonu faizi ve dolar kuru ne kadar olacak?

Finans 13.10.2021 - 20:06 13.10.2021 - 20:13 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler baş döndürürken dünyanın önemli finans kuruluşlarının büyük ilgisi devam ediyor. Merkez Bankası'nın para politikasında değişikliğe gitmesi ve Türk lirasının dolar kuru karşısında değer kaybının süreklilik haline gelmesi ile ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley tarafından yeni bir rapor yayınladı. Yayınlanan yeni raporda Türkiye ekonomisine dair faiz ve dolar kuru tahmini yapıldı. 

MERKEZ BANKASI NE KADAR FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK?

Morgan Stanley tarfaından hazırlanan Türkiye ekonomisi raporunda çok dikkat çekici tespitler yapıldı. Merkez Bankası'nın para politikasında değişime gittiğinin altı kalın bir şekilde çizilirken dünyadaki merkez bankaları ile bir tezat oluştuğuna vurgu yapıldı. Dünyada merkez bankaları yüksek enflasyona karşı faiz kozunu kullanırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapmasının oldukça dikkat çektiği ifade edildi. 

MERKEZ BANKASI TAM TERSİ POLİTİKA UYGULUYOR

Morgan Stanley Döviz Piyasaları Stratejisti James Lord ise yaptığı değerlendirmesinde, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası sıkı para politikasından parasal gevşemeye geçiş yaptı. Yüksek enflasyona rağmen de faiz indirimi ensturmanını kullanmayı tercih etti. Bu politika değişikliği dünyadaki merkez bankalarının tam tersi adımları attığı dönemde gerçekleşti. Bunun da enteresan sonuçları olabilecektir.” dedi. 

FAİZ İNDİRİMİ EĞİLİMİ DEVAM EDECEK

Morgan Stanley'in yayınladığı Türkiye raporunda Eylül ayında yapılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında alınan 100 baz puanlık faiz indirimi kararının devamının getirilmesinin beklendiği bildirildi. Enflasyonun yüksek kalmasına rağmen Merkez Bankası'nın faiz indirimini sürdüreceği ifade edildi. Bu eğilimin ise Türkiye ekonomisini büyük bir oranda etkileyeceği belirtildi. 

2021 YIL SONU MERKEZ BANKASI FAİZ TAHMİNİ!

Morgan Stanley'in raporunda Merkez Bankası faiz indirimlerine ilişkin tahminlere de yer verildi. Yılın son çeyreğinde Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine dair tahmin yapan Morgan Stanley toplam 150 baz puanlık faiz indirimi beklediğini duyurdu. Şu anda yüzde 18 olan politika faizinin Merkez Bankası tarafından yıl sonunda yüzde 16,50'ye düşürüleceğine dair beklenti içerisinde bulunulduğu açıklandı. 

DOLAR KURU İÇİN ÇİFT HANE TAHMİNİ!

Merkez Bankası faiz indirimleri ile bağlantılı olarak dolar kuru hakkında da tahmin yapılan Morgan Stanley raporuna göre 2022 yılı girmeden dolar kuru çift haneli rakamları görecek. Dolar kurunun yıl sonunda 10 TL'ye ulaşacağına dair tahmin yapan Morgan Stanley'in tecrübeli ekonomistleri gelişmelerin büyük bir dikkatle takip edildiğini ifade ettiler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@