Dünyaca Ünlü Dev Yatırım Bankası JP Morgan'dan Türk Lirası Hakkında Şok Karar!

Türk lirasındaki aşırı değer kayıplarının olumsuz yansımaları devam ediyor. Dev yatırım bankası JP Morgan'dan Türk lirası için şok bir karar geldi.

Finans 19.12.2021 - 00:29 19.12.2021 - 00:29 Engin Uzunoğlu

Türk lirasında meydana gelen aşırı değer kayıpları yurt içinde vatandaşların kötü günler yaşamasına neden olurken yurt dışında da önemli yansımaları gelmeye devam ediyor. Türk lirası için dev bankalar fark farklı kararlar alıp uygulamaya sokmaya başladılar. Türk lirasında meydana gelen dalgalamalar ve oluşan büyük güven kaybı bu kararların ana sebebi olarak açıklanıyor. 

JP MORGAN'DAN TÜRK LİRASI HAKKINDA ŞOK KARAR!

ABD merkezli dev yatırım bankası JP Morgan, Türk lirası için çok kritik bir karara imza attı. Son dönemlerde Türk lirasının değerinde meydana gelen dalgalanmadan dolayı JP Morgan, Türk lirası cinsinden algo işlemler için hizmetlerin sonlandırıldığını duyurdu. Bundan sonra JP Morgan Türk lirası bazlı algoritmik işlemleri kabul etmeyecek. Banka üzerinde müşterilerin var olan Türk lirası algo işlemlerinin de kısa sürede sonlandırılması için çağrı yapıldı. Ayrıca JP Morgan cari pozisyonlar için kar alımlarının normal işlem süreçleri dahilinde devam edeceğini duyurdu. 

UBS TÜRK LİRASI HAKKINDA RAPOR YAYINLAMAYI DURDURMUŞTU

Dünyanın önde gelen bankaları arasında yer alan UBS ise bir süre önce yine şok bir karar ile Türk lirası hakkında önemli bir gelişmeyi duyurmuştu. Türk lirasında çok büyük dalgalanmaların yaşandığını ve bundan sonra Türk lirası hakkında rapor yayınlamayacağını duyuran UBS müşterilerine bu alanda hizmet vermeyi kesmişti. UBS bu kararın ardından Türk lirası ile alakalı olarak herhangi bir şekilde rapor yayınlamadı. 

Türk liraısnın aşırı değer kayıpları ve bu değer kayıplarının öngörülemez oluşundan dolayı dünyanın önde gelen bankaları çok kritik kararlar almayı sürdürüyorlar. Bu konuda diğer büyük bankalardan yeni kararlar gelmesinden endişe ediliyor. Türk lirasının itibarının oldukça güven kaybı yaşaması Türkiye ekonomisinin en büyük sorunu haline geldi. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@