Dünyaca Ünlü Ekonomi Kahini: Dolar Düşecek, Altın Yükselecek! (Dolar Mı, Altın Mı Almalı Eylül 2019 Analizi)

Dünyanın en çok takip edilen yatırımcısı olarak ünlenen ve Mobius Capital Partnes'ın kurucusu olan Mark Mobius altın fiyatları ve dolar kuru hakkında önemli açıklamalarda bulunurken yatırım tavsiyesi vererek büyük yankı uyandırdı.

EKONOMİ 09.09.2019 - 11:09 15.07.2021 - 00:13 SERHATMEDYA

Dünyanın en çok takip edilen yatırımcısı olarak ünlenen ve Mobius Capital Partnes'ın kurucusu olan Mark Mobius altın fiyatları ve dolar kuru hakkında önemli açıklamalarda bulunurken yatırım tavsiyesi vererek büyük yankı uyandırdı. Dolar düşecek mi, altın fiyatları yükselecek mi, dolar mı altın mı almalı?

Merkez Bankası Eylül ayı toplantısı için geri sayım hızlanırken vatandaş faiz indirimi ile piyasanın nasıl şekilleneceğini merak ediyor. Merkez Bankası Faiz İndirimi Yaparsa Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Yükselir Mi?Uzun süredir piyasada Merkez Bankası faiz indirimi yapacağı algısı oluşturuldu. Merkez Bankası'nın en az 275 baz puan ve en fazla 350 baz puan faiz indirimi yapacağı beklentisi oluştuğu için bu sınırları aşmayan bir indirim piyasalarda tetiklenmeye neden olmayacaktır. Açıklanan enflasyon rakamlarının özellikle de çekirdek enflasyon rakamının faiz indirimini desteklemesi de dolar kuru ve altın fiyatları için bir yükseliş yaşanmayacağını teyit etti. Açıklanacak olan faiz kararı ekonomik verilerle desteklenen ve piyasada da daha önce fiyatlanan yani beklenen bir karar olduğu için sınırlar içerisinde kalırsa dolar kuru ya da altın fiyatları için anlık bir ralli yaratmayacak. Fiziki Altın Yatırımı Yapın! Pek çok yatırımcı dolar kuru ve altın fiyatları hakkında araştırma yaparken dünyanın önde gelen finans analistleri arasında yer alan ünlü yatırım uzmanı Mark Mobius yatırımcılarına fiziki altın almaları yönünde tavsiyede bulundu. Konu hakkında açıklama yapan Mobius dolar mı altın mı  sorusuna yanıt vererek "Benim görüşüme göre, para arzının inanılmaz miktarda arttığı ortamda gidilecek yol fiziki altındır" diyerek altın alımını tavsiye etti. Trump Güçlü Dolar İstemiyor, Dolar Kuru Zayıflayacak Dolar kuru hakkında değerlendirmede bulunan Mobius "Benim görüşüme göre ABD hükümeti, Trump'ın Beyaz Sarayı güçlü bir dolar istemiyor. Kesinlikle doları diğer para birimlerine karşı zayıflatmaya çalışıyorlar. Ancak bu dibe doğru bir yarış. Çünkü, onlar doları zayıflatmaya çalıştıklarında, diğer para birimleri de zayıflayacak" dedi. Merkez Bankaları tarafndan yapılan faiz indirimleri ve piyasaya pompalanan yüksek parayı değerlendiren Mobius şu anda ki en uygun yatırımın altın olduğunu iddia etti.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@