Dünyada Konut Fiyatları Krizi Yaşanıyor! Hollanda'da Yükselen Ev Fiyatları Nedeniyle Halk Sokaklara Döküldü

Konut fiyatlarında yaşanan artış tüm hızı ile devam ederken Hollanda'da vatandaşlar gelen zamları protesto etmek için sokağa döküldü. Kiralık ve satılık ev fiyatlarında yaşanan artışa tepki gösterildi

Emlak Haberleri 22.11.2021 - 08:22 22.11.2021 - 08:22 Gülcan Özer

Pandemi tüm sektörleri olduğu gibi inşaat ve gayrimenkul sektörünü de etkiledi. Tedarik zincirinde meydana gelen kırılmalar ile inşaat sektöründe kullanılan çok sayıda malzeme rekor zamlar görürken inşaat maliyet endeksinde yaşanan bu yükseliş konut üretimini olumsuz etkiledi. 

Konut üretiminin sınırlanması ve koronavirüs salgını döneminde konuta olan talebin artması ile beraber önce satılık ardından da kiralık ev fiyatları rekor oranlarda zamlandı. Türkiye konut fiyatlarının en çok arttığı ülkeler sıralamasında birinci sırada yer alırken Hollanda'nın Utrecht şehrinde bulunan Jaarbeurs Meydanı'nda toplanan kalabalık konut fiyatlarına gelen zamları protesto etti. 

KİRALIK VE SATILIK EV FİYATLARI YÜKSELEN HOLLANDA'DA PROTESTO EYLEMLERİ BAŞLADI! 

Tüm dünyada konut fiyatlarında son derece sert bir yükseliş yaşanırken Hollandalılar gelen zamlara tepki göstermek için meydanlara akın etti. Düzenlenen protesto gösterisine katılan yüzlerce kişi kiralara gelen zamlar, konut fiyatlarındaki yükseliş, sosyal konut projelerinde uzayan bekleme süresi ve uygun fiyatlı ev bulmanın artık nerede ise imkansız hale gelmesine tepki gösterdi. 

hollanda konut fiyatları eylemi

Herkesin daha uygun fiyatlı evlerde oturma hakkı olduğu belirtilen eylemde hükümete konut krizini çözmek için hareke geçmesi talebi iletildi. Konut güvenliği için hükümetin acilen müdahele etmesi gerektiği belirtilen eylemde göstericiler asgari ücretle ev bulamadıklarını belirterek barınma hakkının devlet güvencesi altında olduğunun altını çizdi. Konut pazarının karıştığını belirten Hollandalılar sosyal konut bekleme süresinde yaşanan artış nedeniyle mağdur olduklarını dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@