Dünyanın en büyük inşaat firmaları belli oldu!

Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR), “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesini açıkladı.

EMLAK HABERLERİ 22.08.2019 - 17:13 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR), “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesini açıkladı.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR (Engineering News Record), tarafından açıklanan ve tüm dünyada ekonomi çevreleri tarafından ilgiyle takip edilen “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesini değerlendirdi.TÜRKİYE İKİNCİ SIRADAKİ YERİNİ KORUDUTürkiye uluslararası müteahhitlik pazarının durgun olduğu geçen yılda performansını koruyarak sıralamada yine ikinci sırada yer aldı. Türk firmalarının sayısı uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR (Engineering News Record) listesinde 2018 yılında 44 oldu. Listedeki Türk firmalarının toplam pazar payı ise aynı yıl için yüzde 4,6 oldu.Türk müteahhitlerinin bölgesel gelirlerdeki payı Ortadoğu'da yüzde 9,7’den yüzde 10,4’e yükselirken, Asya'da yüzde 4'ten yüzde 2,1’e geriledi. Firmalarımızın pazar payı, Afrika'da çok değişmeyerek yüzde 5,6 olurken, Avrupa’da ise sınırlı artışla yüzde 7’ye ulaşıldı.BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR!"Küresel ve ulusal ekonomideki kırılganlıklara rağmen sektörümüzün ‘dünya devler ligi’nde, 40’ı Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi olmak üzere toplam 44 müteahhitlik firmamız ile yerimizi koruyor olmamız büyük önem taşımaktadır.” İfadelerini kullanan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, “Müteahhitlerimiz, son dönemde yurt içinde artan zorluklar nedeniyle yurtdışına daha çok yoğunlaşmış ve bu pazarlarda 2019 yılı Ocak - Temmuz döneminde 5,6 milyar ABD Doları tutarında toplam 130 proje üstlenmiştir. Böylece yurtdışı müteahhitlik hizmetlerimiz kapsamında bugüne kadar 124 ülkede 386 milyar ABD Doları tutarında 9.782 projeye ulaşılmıştır. Yıl sonunda ise yeni proje tutarında 2018'de yakaladığımız 20 milyar ABD Doları düzeyine tekrar ulaşmayı amaçlıyoruz.” İfadelerini kullandı.ORTAK İŞ YAPMA BİLİNCİ GELİŞTİRİLMELİAyrıca Türkiye’nin uluslararası pazarlardaki konumunu daha da güçlendirmesi için firma ölçeklerinin büyütülmesi ile firmaların ortak iş yapma bilincinin artırılması ve teknik müşavirlik sektörünün de desteklenerek güçlendirilmesinin önem taşıdığını aktaran Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, “Uluslararası pazarlardaki konumumuzu daha da güçlendirmemiz için firma ölçeklerinin büyütülmesi ile firmalarımızın ortak iş yapma bilincinin artırılması ve teknik müşavirlik sektörümüzün de desteklenerek güçlendirilmesi önem taşımaktadır. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin, ekonomiye döviz girdisi, ihracat, istihdam ve sektörel rekabet gücüne katkıları başta olmak üzere sürdürülebilir büyüme açısından önemi son derece büyüktür.  Bu çerçevede Birliğimiz öncülüğünde, yurtiçinde yapılanmasını tamamlamış, dünya taahhüt sektöründe ağırlığı olan ve bölgesinde lider “Türk Müteahhitliği” markasını oluşturarak; uluslararası pazardan aldığımız payın 2030’larda yüzde 7’lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar ABD Doları yeni iş tutarına yükselmesini amaçlıyoruz.”dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@