Dünyanın En Çılgın İnşaat Projesi! Uçan Binalar Geliyor, Evler Havada Asılı Kalacak!

Norveç merkezli bir şirket şehirlerde havada duran binalar inşa etmek için hareket geçti. İnşaat sektöründe tüm dengeleri değiştirecek teknolojinin ayrıntıları merak konusu oldu. 

Emlak Haberleri 23.04.2022 - 00:00 23.04.2022 - 00:00 Engin Uzunoğlu

Dünyada çeşitli bina tarzları inşaat sektörünü şekillendirmeye devam ediyor. Bu konuda en marjinal haber ise Norveç’ten geldi. Yüksek teknoloji ile inşaat sektörünü bir araya getirmeyi planlayan Norveç merkezli araştırma ve tasarım şirketi Framlab çok büyük ses getiren bir projeyi duyurdu. Bu projeye göre şehirlerde havada sabit duran binaların inşa edilmesi amaçlanıyor. 

DÜNYANIN EN ÇILGIN İNŞAAT PROJESİ: UÇAN BİNALAR!

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre metropollerde binalar arasında bulunan boşluklar yüzen binalar ile kapatılacak. Bu kapatma işleminde ise zeplinlerde kullanılan teknoloji uygulanacak. Uçan binalar metropollerdeki konut sorununu da çözebilecek.

Framlab şirketinin açıkladığı projeye Oversky adını verdiği bildirildi. Yapılacak olan binaların helyum gazı kullanılarak havada asılı bir şekilde sabitlenebileceği belirtildi. Şirket yetkilileri konuya dair açıklama yaparak kullanılacak teknolojinin ayrıntıları hakkında da bilgi verdiler. Buna göre yüzen binalar havadan hafif ve atıl helyumdan oluşan kapalı karbon fiber hücrelerle inşa edilecek. Ayrıca bu kullanılacak olan teknolojinin herhangi bir tehlikesinin olmadığı ve güvenli olduğu ifade edildi.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre yüzen binalar ilk etapta ofis ve bireysel oda olarak tasarlanacak. İnşa aşamasında ise tetris modelinde bir birleştirme uygulanacak. Bu birleştirme ile bütün bina oluşturulacak. 

uçan bina haberi

Özellikle gökdelen gibi yüksek binalar arasına inşa edilmesi planlanan uçan binaların çevrelerinde bulunan sabit yapılarla da bağlantısı sağlanarak giriş çıkışlar verilecek. Bu binalardan uçan binalara merdiven bağlantısı yapılacak. Sabit binadan uçan binaya merdiven yardımı ile girip çıkılabilecek. 

Dünyadaki iklim krizine alternatif bir model geliştirdiklerini açıklayan Frambul firması kentlerin bambaşka bir görünüme kavuşacağını da duyurdu.

Ortaya konulan projenin gerçekleştirilmesi ve sorunsuz inşası durumunda ise inşaat sektörü bambaşka bir boyut kazanacak. Bina yapımında arsa maliyetini kaldıracak olan sistem taşları yerinden oynatabilecek potansiyele sahip bir proje olarak değerlendiriliyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@