Dünyanın En Güçlü Pasaportları Listesi 2021 Yayımlandı! Pasaportu En Geçerli Ülkeler Hangileri?

Henley Pasaport Endeksi 2021 raporu yayımladı. Dünyanın en güçlü pasaportu ile en etkisiz ülkeler listesi belli oldu. Türkiye kaçıncı sırada, pasaportu en güçlü ülke hangisi?

Gündem 06.10.2021 - 17:00 06.10.2021 - 17:00 Gülcan Özer

Dünyanın en güçlü pasaporları listesi 2021 için beklenen sonuçlar açıklandı. Henley Pasaport Endeksi 2021 verileri ile dünyanın en güçlü pasaportu sıralaması yeniden oluştu. Ne yazık kı toplamda 150 ülkenin yer aldığı listede Türkiye pasaportu ilk 50 içerisinde yer alma fırsatını kıl payı kaçırdı. 

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ PASAPORTU HANGİ ÜLKEDE?

Henley Pasaport Endeksi 2021 raporuna gören dünyanın en güçlü pasaportu unvanını bu sene Japonya ve Singapur paylaştı. İkincilik basamağını paylaşan 2 ülke ise Almanya ve Güney Kore oldu. Finlandiya, İtalya, Lüksemburg, İspanya ise listede 3. basamakta yer aldı. 

Avursturya ve Danimarka en güçlü pasaporta sahip olan 4. ülke basamağında yer alırken Dünyanın en güçlü pasaportuna sahip olan 5. ülke unvanını ise Fransa, İrlanda, Hollanda, Portekiz, İsveç paylaştı. Listede ilk 10 içerisinde yer alan diğer ülkeler ise şu şekilde sıralandı;

6- Belçika, Yeni Zelanda, İsviçre

7- Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Malta, Norveç, İngiltere, ABD

8- Avustralya, Kanada

9- Macaristan

10- Litvanya, Polonya, Slovakya

Dünyanın en etkisiz pasaportu ise Afganistan pasaportu oldu. Yine Kuzey Kore, Irak, Yemen, Suriye, Somali, Nepal ve Filistin yer aldı. Türkiye ise dünyanın en güçlü pasaportları listesi içerisinde kendisine 57. sırada yer bulabildi. Türk pasaportu dünyanın en etkili 57. pasaportu olarak duyuruldu. Liste her sene güncellenirken dünyada vizesiz ya da varışta vize erişimine sahip olunması gibi kriterler dikkate alınıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@