Dünyanın En İyi Şehirleri Listesi 2021 Açıklandı! Türkiye'den Kaç Şehir Var?

Time Out tarafından her sene düzenli olarak yapılan Dünyanın En İyi Şehirleri Listesi anketinde 2021 yılına ilişkin sonuçlar açıklandı.

Emlak Haberleri 10.09.2021 - 08:40 10.09.2021 - 08:42 Gülcan Özer

Dünyanın en iyi şehirleri sıralaması 2021 senesi için bir kere daha belirlendi. Time Out tarafından her sene yapılan ve geleneksel hale gelen liste tatil yapmak isteyen kişilerin en çok dikkate aldıkları veriler arasında yer alması nedeniyle turizm sektörü tarafından hayati bir öneme sahip kabul ediliyor. 

2021 senesi için yapılan araştırma çalışmasında her zaman olduğu gibi şehrin gece hayatı, restoranları ve kültürel özellikleri gibi kriterlerin yanı sıra koronavirüs salgını sonrasında her zamankinden daha önemli olan topluluk duygusu da puanlamaya dahil ediliyor. Çevresel girişimlere göre sıralanan şehirlerde aktivizme bağlılık ve genel samimiyet gibi kriterlerde bu sene puanlamaya dahil edildi. 

DÜNYANIN EN İYİ ŞEHİRLERİ 2021 LİSTESİNE TÜRKİYE'DEN SADECE İSTANBUL GİREBİLDİ! 

Açıklanan listeye dünyanın farklı ülkelerinde yer alan çok sayıda şehir girerken listeye Türkiye'den sadece tek bir şehir girebildi. Türkiye'nin kalbi olarak kabul edilen tarihi ve kültürel dokusu ile yüzyıllar boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapan İstanbul listede yerini aldı. 

istanbul

Listenin ilk sırasında ise alınan son derece katı önlemlere rağmen Covid-19 salgınına karşın başarı ile ayakta kalmayı bilen San Francisco yer aldı. İşletmeler ayakta kalmak için parlak planları hayata geçirirken komşular ise karşılklı yardım ağlarını hayata geçirdi. 

Amsterdam

Amsterdam ise kültürel etkinliklere pandemi nedeni ile zorunlu olarak ara verilmesine rağmen yinede ayakta kalmayı başardı. Şehir verilen arayı yenilenmek için kullandı. 

Manchester

Manchester yapılan puanlamada muazzam sonuçlar elde etmeyi başarıken şehrin pandemi şokuna rağmen gösterdiği performans ve dayanıklılık oranı takdire şayan olarak yorumlandı. 

Kopenhag

Dünyanın en mutlu yerlerinden biri olarak kabul edilen Danimarka'ın eşsiz güzelliğe sahip başkenti Kopenhag şehri rahatlatıcı olarak kabul edilirken genel yaşam kalitesinin yüksekliği ve yeni, şaşırtıcı keşiflere açık olması listedeki sıralamasını yükseltiyor.

DÜNYANIN EN İYİ 37 ŞEHRİ BELİRLENMİŞ OLDU! 

Açıklanan liste ile dünyanın en iyi 37 şehri belirlenirken listede ilk 10 basamağı sırası ile şu şehirler aldı;

San Francisco

Amsterdam

Manchester

Kopenhag

New York

Montreal

Prag

Tel Aviv

Porto 

Tokyo

İstanbul ise listede 36. sırada yer alarak sıralamada kendisine yer bulma başarısını gösterdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@