Dünyanın En Saçma Binası 18 Katlı İl Özel İdaresi Binasının Yıkımına Başlandı!

Dünyanın en saçma binası yıkılıyor. Kahramanmaraş İl Özel İdaresi Binası için beklenen yıkım çalışması başladı.

Emlak Haberleri 10.01.2022 - 14:25 10.01.2022 - 14:25 Gülcan Özer

1994 senesinde yapılan ve Google arama bölümünde "dünyanın en saçma binası" yazıldığında arama sonuçlarında ilk sırada yer alan Kahramanmaraş İl Özel İdaresi Binası yıkılmaya başlandı. Trabzon Caddesi üzerinde yer alan 18 katlı bina hem rengi hem de mimari yapısı nedeni ile şehrin simgesi haline gelirken şehrin pek çok yerinden görünmesi nedeni ile adres tariflerinde de kullanılıyordu. 

Kahramanmaraşlılar tarafından Sarı Bina olarak adlandırılan binanın ünü kısa sürede tüm dünyaya yayılırken en çok Google'de dünyanın en saçma binası aramasında görsellerde ilk sırada yer alması ile tanınmıştı. Binanın kötü bir şekilde ünlenmesi nedeni ile 2019 senesinde hakkında yıkım kararı alınmıştı. 

DÜNYANIN EN SAÇMA BİNASI 4 AY İÇERİSİNDE YIKILACAK! 

Kahramanmaraş İl Özel İdaresi Binası yıkımı için belediye ihale açmış, açılan ihale sonucu binanın yıkımı kesinleşmişti. Yapılan ihale sonucunda 18 katlı binanın yıkımına bugün başlandı. 6 milyon 600 bin lira teklif vererek ihaleyi alan firma 4 ayda yıkımı tamamlayacak. Belediyenin kasasından yıkım işlemi için tek kuruş dahi para çıkmadan yıkım tamamlanmış olacak. 

İhale kapsamında yıkımı üstlenen müteahhit firma yıkımdan elde edilecek olan demir ve çelik gibi geri dönüşümü mümkün olan hurda malları kendisi alacak. Toplamda 18 kattan oluşan Kahramanmaraş İl Özel İdaresi Binası yıkıldıktan sonra binanın yerine modern görünüme sahip yeni bir bina inşa edilmesi planlanıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@