Durdurulamayan kira fiyatları! Hazırlanan yasa 10 güne TBMM'ye geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kira fiyatlarında yaşanan artışlara ilişkin hazırlanan düzenlemenin 10 15 gün içinde Meclis'e sunulup onaylanacağını açıkladı.

Emlak Haberleri 28.05.2022 - 09:52 28.05.2022 - 09:52 Mustafa Karagöz

Konut fiyatlarının olağandışı bir şekilde çok sert yükselmesi nedeniyle kira fiyatları da artmıştı. Türkiye'nin her bölgesinde kiracılar ile ev sahiplerinin yaşadığı sorunlar haber oluyor. Yüksek kira bedeli isteyen ev sahipleri ile sözleşmesi bulunan kiracılar sorun yaşıyorlar. Bunun dışında yeni ev kiralayacaklar için ise durum çok daha vahim durumda bulunuyor. 

Kira fiyatlarının geldiği bu son nokta nedeniyle basında ve siyasi gündemde bu alanda bir çalışma yapılması gündeme gelmiş ve çözüm önerileri konuşulmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'da bu alanda nasıl bir adım atılabileceğine ilişkin çalışmalar başlatıldığını açıklamıştı. Son açıklama ile düzenlemenin ne zaman meclise geleceği belli oldu. 

ÇEVRE BAKANLIĞI'NIN KİRA YASASI NE ZAMAN MECLİS'E GELECEK? BELLİ OLDU

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, NTV canlı yayınına katıldı. Burada özellikle muhalefet partileri tarafından dile getirilen çeşitli iddilara yanıt veren Bakan Kurum daha sonra bakanlığın yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

Merakla beklenen kira düzenlemesi çalışması hakkında da konuşan Bakan Kurum, Bu hususta çözüm önerilerinin neler olabileceğine ilişkin çalışmaların devam ettiği aktaran Bakan Kurum, Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla çalışma grubu oluşturulduğunu açıkladı. 3 bakanlığın temsilcileri ile yürütülen çalışmaların ne zaman tamamlanacağına ilişkin ise Bakan Kurum 10-15 gün içerisinde hem kiracıları mutlu edecek hem de ev sahiplerini mağdur etmeyecek bir düzenlemeyi Meclis'in onayına sunmak üzere hazırlıklarını yaptıklarını söyledi.

Kira fiyatları için belli bir tavan sınır içeren Hollanda modeli üzerinde durulmuş ancak bu modelin Türkiye için çok uygun olmayacağı görüşü hakim olmuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@