Düşük Faize Enflasyon Kurşunu Sıkıldı, Son Dakika Faiz Kararı Açıklandı! 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizi Oranı Yükseldi

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında bankalardan flaş faiz güncellemesi hamlesi geldi. Bankalardan az önce duyuruldu 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı rakamları değişti!

Finans 03.11.2021 - 16:52 03.11.2021 - 16:52 Gülcan Özer

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş bankaların faiz oranlarına da yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Ekim ayı enflasyonu ne yazık ki yüzde 20 seviyesine dayandı. 

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş dolar kuruna da yansırken hem dolar kuru hem de enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ardından bankalardan flaş faiz güncellemesi geldi. Son dakika duyurusu yapan bankaların büyük bir bölümü sıcak para ihtiyaçlarının artması ile beraber 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını güncelledi. 

EKİM AYINDA ENFLASYON ALEV ALDI, ÜFE SON 19 SENENİN ZİRVESİNE TIRMANDI! 

TÜİK TEFE TÜFE Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre ne yazık ki enflasyon oranında yaşanan yükseliş Kasım ayında da devam etti. Kasım ayında TÜFE aylık yüzde 2,39 olarak gerçeleşirken yıllık enflasyon oranı ise yüzde 19,89 seviyesine ulaşarak yüzde 20 bandnına ulaştı. Ev sahipleri tarafından kiracılara Kasım ayı kira zam oranı olarak uygulanacak olan rakam ise yüzde 17,09 olarak gerçekleşti. 

kasım ayı enflasyonu 2021 raporu

BANKALARIN 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT FAİZİ ORANLARI YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇTİ! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Ekim ayında yapılan PPK toplantısı sonrasında açıklanan 200 baz puanlık faiz indirimi hamlesi sonrasında bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları düşüşe geçmişti. Bugün açıklanan enflasyon rakamları ve dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile bankalarda sıcak para ihtiyacı artarken birbiri ardına yapılan güncellemeler ile 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı 8 banka tarafından yükseltildi. 

en yüksek faiz hangi bankada

32 GÜNLÜK EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ 2021?

Açıklanan yeni oranlarda en yüksek faiz oranı yüzde 18 olarak korunda ancak daha önce yüzde 16 bandında olan 2 banka daha yüzde 18 seviyesine oranlarını yükseltti. Yapılan güncelleme hafta sonuna doğru vadeli mevduat faiz oranlarında yeniden yüzde 20 bandına çıkılabileceği sinyalini vermiş oldu. Enflasyon rakamı yüzde 20 seviyesine dayanırken bankaların bu oranın yüzde 2 altında kalması TL için negatif faiz uygulanması anlamına geliyor. Bu nedenle yeni bir faiz artırımı hamlesi gelebileceği belirtiliyor. 

32 günlük vadeli 3 kasım

100 BİN TL AYLIK NE KADAR FAİZ GETİRİR, 100.000 TL AYLIK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR, KAÇ TL?

En yüksek vadeli mevduat faizi yeniden yüzde 18 seviyesine taşınırken 100 bin liranın 32 günlük faiz getirisi ise bin 499 TL olarak hesaplandı. Bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranlarında rekabet yeniden artarken bu nedenle en yüksek oranın yüzde 18 üzerine çıkabileceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@