Düşük Faizli Konut Kredisi Başvuru Şartları Neler? Yüzde 0,99 Faizli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! Dar gelirli ailelere devletten yüzde 0,99 faizli konut kredisi verilecek! Peki, düşük faizli konut kredisi başvuru nasıl yapılır? İşte detaylar…

Finans 18.05.2022 - 15:38 18.05.2022 - 15:40

Yüzde 0,99 faiz oranları ile dar gelirli ailelerin ev sahibi olması için devlet destekli yeni kredi paketleri açıklandı. Konut satın almak isteyenlerin en uygun faiz oranları ile 2 milyon liraya kadar kredi kullanarak diledikleri evi satın almaları desteklenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında verilen müjdenin ardından konut sektörünün canlanmasına ilişkin duyurulan konut finansman paketlerinde detaylar belli oldu.

Yüzde 0,99 Faizli Konut Kredisi Şartları Neler?

Konut finansmanı paketi kapsamında üç farklı kredi türü duyurulmuştu. İlk sırada yer alan ve dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması hedefleyen kredi paketinde yüzde 0,99 faiz oranlarının uygulanması hedefleniyor. İlk Evim Konut Finansman Paketi kapsamında kamu bankaları tarafından, ilk ve tek konutunu alacak vatandaşlar, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için 10 yıla kadar vade ile kredi kullanabilecek. Yüzde 0,99 faiz oranlarının geçerli olduğu kredi sıfır konut alımlarında geçerli olacak.

Kenardaki altın veya döviz birikimini bozdurarak konut alacak kişiler ise yüzde 0,89 faiz oranlarından yararlanabilecek. 1 Nisan’dan öne açılan döviz tevdilat hesaplarının veya hurda altının TCMB’ye satımı ile 0,89 faizli konut kredisi de kullanılabilecek.

Yüzde 0,99 Faizli Konut Kredisi Başvurusu

alternatif-bank-konut-kredisi-firsatini-acikladi-herkes-ev-sahibi-olacak

Yüzde 0,99 faiz oranlarına sahip konut finansman paketinden yararlanmak isteyen vatandaşlar başvurularını kamu bankalarından yapabilecekler. 0,99 faizli konut kredisi paketine ilişkin ilgili kurumlarca yapılacak hazırlıkların tamamlanmasının ardından ilgili bankalar tarafından konut kredisinin başvuru detayları duyurulacak. Haziran ayında kredilerin devreye sokulması bekleniyor.

Kredi Geri Ödemesi Nasıl Yapılacak?

10 yıl vade ile 2 milyon TL’ye kadar verilecek düşük faizli konut kredisi kapsamında taksit ve toplam geri ödeme oranları vade ve kredi tutarına göre belirlenecek. Bu kapsamda 100 bin lira kredi için yüzde 0,99 faiz oranları kapsamında 120 ay vadede 1.427,78 TL taksit oranları hesaplanmıştır.   

Gelişmelerden Haberdar Olun

@