Düşüşü Tehlikeli Buldular! İhracatçılardan Hükümete Dolar Çağrısı 15 TL Altı Tehlikeli

Dolarda yaşanan yükselme sonrası ihracatçıların yüzü gülmüştü. Dolar kurunun düşmesinin ardından ise ihracatçılardan yeni açıklamalar geldi. Enflasyona vurgu yapılarak 15 TL altı tehlikeli denildi.

Finans 05.01.2022 - 09:58 05.01.2022 - 09:58 Mustafa Karagöz

Aralık ayında yaşanan ve tarihi noktalara ulaşan kur artışı ardından yaşanan hızlı düşüş ihracatçılar tarafından değerlendirildi. Dolar kuruna dair açıklamalarda bulunan İstanbul Hazirgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe kur değişimini yorumladı.

"KUR TERS HAREKET EDERSE KİMSENİN TUTUNACAK DALI KALMAZ"

2021 yılında birçok sektörde ihracat rekorları kırıldığının altını çizen Mustafa Gültepe kendi sektörülerinde 20.2 milyar dolarlık rakamla cumhuriyet tarihi rekoru kırıldığını söyledi. Hazır giyim alanında 2022'de 23 milyar dolarlık bir hedef belirlendiğinin de altını çizen Gültepe, Türkiye'nin ekonomi şartlarını hatırlattı. Ekonomik hareketlerin çok hızlı değişildiğinin altı çizilirken maliyet artışına vurgu yapıldı.

Maliyet artışı ile kur avantajının ortadan kaybolduğunu söyleyen İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatçıların kurun avantajından faydalanma noktasında oldukları dönemde ÜFE'de ki artışların sıkıntı yaşattığını söyledi. Merkez Bankası'nın kurda enflasyon yapmasını isteyen İHKİB Başkanı artan maliyetler karşısında dolar kurunun ters bir hareket yapması durumunda ise kimsenin tutunacak dalının kalmayacağını söyledi. 

DOLAR'DA 15 TL ÇAĞRISI

İstanbul Hazirgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe konuşmasının devamında ihracat alanında yüksek motiviasyon yakalandığını ve bu yönde hareket ettiklerini söyledi. Bu sürecin devam edebilmesi için kurun geldiği noktanın kendilerini zorladığını ifade eden İHKİB Başkanı Gültepe 15 TL çağrısı yaptı. 

“Son olarak enerji maliyetlerimiz çok yüksek oranda arttı. Baktığınız zaman kur başa baş bir noktadaydı ama halihazırda rekabetçiliğini kaybetmiş durumda. Hem genel ihracat hem de sektör ihracatı olarak koyduğumuz hedefl ere ulaşabilmemiz için bugünkü konjonktürde kurun 14-15 lira seviyesinin altına düşmemesi lazım."

İstanbul Hazirgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe dolar kuru hakkında yapmış olduğu değerlendirmelerini dolar kurunda istenilen rakamların olmaması durumunda ihracat için sıkıntılı durumların olabileceğini hedeflerin yakalanamayacağını söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@