Düzenleme Beklenen Kiralık Ev Fiyatlarına Yüzde 161 Zam Geldi! İstanbul'da 6 Bin Liradan Ucuz Konut Yok

Konut fiyatları ve ev kiralarına gelen zamlar rekor seviyeye çıkarken fırsatçı ev sahipleri ne yazık ki durdurulamıyor. Kiralarla ilgili düzenleme beklenirken yeni fiyat değişimleri tartışma yarattı.

Emlak Haberleri 26.05.2022 - 14:38 26.05.2022 - 14:38 Gülcan Özer

Kira fiyatlarına düzenleme için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı tarafından ortak çalışmada sona gelinirken ne yazık ki yaşanan yükseliş tüm hızı ile sürüyor. Kira toplantısı sonrasında Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamasında söz konusu düzenlemenin 15 gün içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulacağını dile getirmişti. 

Konu hakkında son resmi veri ise İstanbul Planlama Ajansı tarafından açıklandı. İstanbul'da kiralık ev fiyatlarında yaşanan değişimi inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Planlama Ajansı, İstanbul'da konut krizi başlığı altına yayımladığı raporda ev kiralarında yaşanan değişimi ve yükselişi gözler önüne serdi. İşte o rakamlar... 

İSTANBUL'DA KİRALIK EV FİYATLARINA YÜZDE 161 ZAM GELDİ! 

İstanbul Planlama Ajansı tarafından yayımlanan son rapora göre ne yazık ki konut fiyatlarında yaşanan artış ve kiralık ev fiyatlarına yapılan zamlar tüm hızı ile devam ediyor. Yayımlanan son rapora göre İstanbul'da Nisan 2022 dönemi itibari ile kiralık ev fiyatlarına son 1 senelik zaman dilimi içerisinde mevcut kiracılar için kiralarda yüzde 45,48 oranında artış yaşandı. Yeni kiralık ev tutmak isteyen kiracılar için ise yaşanan artış yüzde 161,4 seviyesine ulaşarak rekor kırdı. 

istanbul planlama ajansı fiyat artışı

İstanbul'da yeni kiracılar için yeni ortalama kira bedeli 6 bin 360,37 liraya yükselirken İstanbul İstatistik Ofisi tarafından açıklanan veriler sosyal medyanın en çok konuşulanları arasına girdi. 2022 senesinde ödenen asgari ücretin 4 bin 250 TL seviyesinde kalmasına rağmen ev kiralarının 6 bin 360 liraya ulaşması asgari ücrete ek zam tartışmalarını bir kere daha alevlendirdi. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@