DW Türkçe Neden Kapandı, Amerikanın Sesi Neden Engellendi? Erişim Engeli Kararının Nedeni Ne, Yasaklama Kaldırılacak Mı?

DW Türkçe ve Amerikanın Sesi internet sitelerine erişim engeli getirildi. DW Türkçe neden kapandı? Amerikanın Sesi neden engellendi? Uygulanan erişim engelleri kaldırılacak mı?

DW Türkçe Neden Kapandı, Amerikanın Sesi Neden Engellendi? Erişim Engeli Kararının Nedeni Ne, Yasaklama Kaldırılacak Mı?

Türkiye tarafından DW Türkçe ile Amerikanın Sesi web sitelerine erişim engeli getirildiği açıklandı. Almanya merkezli yayın yapan DW Türkçe ile ABD merkezli yayın yapan Amerikanın Sesi web siteleri Türkiye’de erişime kapatıldı. Amerikanın Sesi neden kapatıldı? DW Türkçe için erişim engeli kararının alınmasının nedeni ne?

ERİŞİM ENGELİ KARARLARINI KİM ALDI?

DW Türkçe ve Amerikanın Sesi için erişim engeli kararlarının neden alındığı merak ediliyor. Her iki site için de erişim engeli kararı verilmesi talebinin RTÜK’e ait olduğu bildirildi. RTÜK’ün talebi ile Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği hem DW Türkçe için hem de Amerikanın Sesi için erişim engeli kararı aldı. Bu karar hemen uygulamaya sokulurken her iki siteye de Türkiye üzerinden erişim yasaklandı. DW Türkçe ve Amerikanın Sesi internet sitelerine girmek isteyenler yasaklama kararının verildiği ekran görüntüleri ile karşılaşıyorlar.

engel kararı

DW TÜRKÇE VE AMERİKANIN SESİ NEDEN KAPANDI?

DW Türkçe ile Amerikanın Sesi ile alakalı olarak erişim engeli kararı verilmesinin ardından herkes bu kararların gerekçelerini merak etmeye başladı. Özellikle DW Türkçe’de geçtiğimiz günlerde yayınlanan hayat kadınlarına dair yapmış olduğu haber büyük tepki çekmişti. Erişim engelinin bu haber olabileceği akıllara gelen ilk seçenek oldu. Ancak olayın iç yüzü kısa süre içerisinde netlik kazandı.

Erişim engeli verilmesine neden olan kararın gerekçesi hem DW Türkçe’nin hem de Amerikanın Sesi’nin görüntülü haberleriyle ilgili olarak lisans başvurusu yapmamalarından kaynaklandı. Amerikanın Sesi tarafından sosyal medyada yayınlanan mesajda, “9 Şubat’taki RTÜK kararı doğrultusunda görüntülü haberleriyle alakalı olarak lisans başvurusu yapılmaması gerekçesiyle VOA Türkçe Amerikanın Sesi ve DW Türkçe internet sitelerine erişim engelleme kararı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilmiş ve uygulanmıştır.” denildi.

RTÜK İSTEDİ ERİŞİM ENGELİ GELDİ!

RTÜK’ün CHP’li üyesi olan İlhan Taşçı da bu talebin tarafının RTÜK olduğunu doğruladı. Lisans başvurusu yapmayan DW Türkçe ve Amerikanın Sesi internet sitelerine erişim engeli kararı verilmesinin RTÜK Başkanlığı tarafından istediğini açıklayan İlhan Taşçı bu uygulamayı eleştirdi.

DW TÜRKÇE VE AMERİKANIN SESİ İÇİN ERİŞİM ENGELİ KALDIRILIR MI?

RTÜK, Şubat ayında bir karar almış ve Türkçe yayın yapan uluslararası haber sitelerinin denetleneceğini duyurmuştu. Bunun için de bu haber sitelerinden lisans başvurusu yapmaları istenmişti. 72 saat süre verilen siteler lisans başvurusu yapmadıkları için erişime kapatıldılar. DW Türkçe ve Amerikanın Sesi’nin erişim engelinin kaldırılması miçin RTÜK’e lisans başvurusu yapmaları gerekiyor. Bu başvuru yapılması halinde erişim engeli kaldırılacak.

Emlak365.com