E Devlet ve Bankalar Üzerinden SGK Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK borcunun ödenmesi emekli olabilmek için şarttır. SGK borç ödeme işlemi için bankalardan yararlanılabilir. Bu işlem için en kolay yol borçlunun TC kimlik numarası ile banka şubesine müracaat etmesidir.

Gündem 07.11.2019 - 21:30 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

SGK borcunun ödenmesi emekli olabilmek için şarttır. SGK borç ödeme işlemi için bankalardan yararlanılabilir. Bu işlem için en kolay yol borçlunun TC kimlik numarası ile banka şubesine müracaat etmesidir.

Bunun yanı sıra vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen yol da internet üzerinden ödeme yapmak ya da SGK İl Müdürlüklerine şahsen giderek ödeme yapmaktır E-devlet Üzerinden SGK Borç ÖdemeE-devlet sitesi kullanılarak SGK borç ödeme ve sorgulama işlemleri yapılabiliyor. Bu işlem için öncelikle e-devlet sitesine giriş yapılmalıdır. E-devlet sitesine giriş yapılması için ana sayfada bulunan kimlik doğrulama işlemi uyarınca sorgulama yapmak isteyen kişi kendi TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra SGK yönlendirmeleri takip edilerek borç ödeme işlemleri gerçekleştirilir.SGK İnternet Sitesi SGK Borç Ödeme SGK internet sitesi üzerinden SGK borcu görüntülenebilir. Borcun öğrenilmesini takiben borç ödemek isteyen kişi kredi kartı ya da banka kartı bilgilerini girerek ödeme yapabilir

Bu işlem için kullanılabilecek link adresi ‘’Onlinetahsilat.sgk.gov.tr’’ 'dir.Bankalar Üzerinden SGK Borç ödemeSGK Borç ödeme için bankalardan yararlanılabilir. Bankaların internet şubeleri ya da mobil şubeleri üzerinden SGK borç ödeme işlemleri yapılabiliyor.Ayrıca bütün bankaların müşteri hizmetleri aranarak, telefon bankacılığı yoluyla da SGK borç ödeme işlemi gerçekleştirilir.Kredi Kartı İle SGK Borç ÖdemeBankaların kredi kartları ya da banka kartları kullanılarak www.sgk.gov.tr adresi üzerinden SGK borç ödeme işlemi yapılabilir.SGK Borç Sorgulama ve ÖdemeSGK borç ödemesinden önce borç sorgulaması yapılır. SGK borç sorgulama için e-devlet sitesi üzerinden izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:•    Öncelikle https://turkiye.gov.tr bağlantı linki üzerinden siteye giriş yapılır.

•    Daha sonra en sağda üst köşede bulunan ‘’Giriş Yap’’ yazısına tıklanır.

•    Ekranda açılan sayfadan TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılır.

•    Bu şamadan sonra ‘’sisteme Giriş Yap’’ yazısına tıklanır.

•    Ekranda açılan pencereden sol tarafta yer alan ‘’Hizmetler’’ menüsü altında bulunan ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ seçeneği seçilir.

•    Ekrandaki menü üzerinden sorgulama yapılmak istenen seçenek üzerine tıklanır. Seçenekler şunlardır:-    4A Hizmet Dökümü

-    4B Hizmet Dökümü

-    4C Hizmet Dökümü•    Sorgulama yapan kişinin ödemesi gereken borç varsa ekranda görüntülenir.E-devlet şifresi almak için PTT şubelerine başvurulması gereklidir. E-devlet şifresi almak isteyen kişi nüfus cüzdanı ile herhangi bir PTT şubesine müracaat ederek 2 TL karşılığında bu şifreyi edinebilir.Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama  GSS Tescil ve prim borç sorgulama işlemi de e-devlet sitesi üzerinden yapılabiliyor. Bu işlem için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:•    Bu sorgulamada kullanılabilecek link adresi https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu ‘dür.

•    Daha sonra e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile e-devlet sitesine giriş yapılır.

•    Sorgulama yapan kişinin Genel Sağlık Sigortası Prim borcu varsa ekranda görüntülenir.Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Ödeme KanallarıGSS Tescil ve prim borcu ödemesi yapılandırıldığı takdirde başvurulabilecek yollar şunlardır:•    Ziraat Bankası,

•    Vakıflar Bankası,

•    PTT şubeleridir.Bu merkezlere gidilerek, TC kimlik numarası ile GSS 6824 Prim Tahsilatı menüsü üzerinden ödeme yapılabilir. Yukarıda bildirilen ödeme yolları yapılandırılmış GSS borçları için geçerlidir. 

Yapılandırma dışında bulunan GSS borcu yazının en başında da değinildiği gibi TC kimlik numarası ile banka şubeleri ya da PTT şubeleri üzerinden ödenir. Ödeme için kullanılacak açıklama  ‘’GSS Prim’’ ‘dir. SGK borç ödeme için müracaat edilebilecek resmi yollar bunlardır.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@