e-Devlet'te Üzerinize Görünen Gayrimenkul Varsa Yapmanız Gerekenler

e-Devlet sistemi üzerinde vatandaşlar tüm gayrimenkullerini inceleyebilirler Ancak bazen olağanüstü durumlar olabilir ve size ait olmayan gayrimenkul sistemde görülebilir. İşte bu durumda yapılacaklar

e-Devlet'te Üzerinize Görünen Gayrimenkul Varsa Yapmanız Gerekenler

Vatandaşların kendilerinin aldığı yada miras yoluyla kendilerine kalan gayrimenkullerin tamamı Tapu ve Kadastro Sisteminde kayıtlıdır.

Vatandaşlar kendilerine ait olan kayıtlı olan gayrimenkulleri e-Devlet sistemi üzerinde görüntüleyebilirler. Sistemde sahip olunan tüm ev, arsa, arazi, işyer ve benzeri taşınmazlar yer alır.

E-DEVLET'TEN GAYRİMENKUL SORGULAMA

E-devlet sisteminden gayrimenkul sorgulama işlemleri birkaç tık ile çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılır.

Kendilerine ait gayrimenkullerin tamamını görüntülemek isteyen vatandaşlar ilk işlem olarak e-Devlet'e giriş yapacaklar. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını sisteme giren vatandaşlar şifrelerini de girecekler.

Ardından ya arama bölümüne gayrimenkul sorgulama yazıp aratılacak yada Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün hizmetlerinden Tapu Bilgileri Sorgulama ekranından sorgulama yapacaklar.

Sorgulama butonuna basıldıktan üzerine kayıtlı olan tüm gayrimenkuller görünecek.

BANA AİT OLMAYAN TAŞINMAZ VAR

Eğer sorgulama ekranında siz e ait olmayan başka bir gayrimenkul varsa ise yapmanız gereken bazı işlemler bulunuyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yayımladığı duyurusunda vatandaşların böyle bir durumda kalmaları durumunda yapmaları gereken işlemlere dair "E-devlet üzerinde kendinize ait olmayan taşınmaz görülmesi halinde Web tapudan veya Alo 181 Tapu ve Kadastro Hizmet Hattımızı arayarak taşınmaz bilgilerini vermeniz halinde gerekli incelemeler yapılarak düzeltilecektir." açıklamasında bulundu.

Vatandaşlar ayrıca ilgili Tapu Müdürlüğüne giderek şahsen inceleme başvurusunda da bulunabilirler.

SONRAKİ HABER