Eczane Poşetleri Ücretli Oldu, Muafiyet Başvurusu Geldi!

Eczanelerde poşetlerin paralı satılması büyük eleştirilere neden oldu. Eczacılar poşetlerin tekrar kullanımının sağlıksız olduğunu söyleyerek muafiyet istedi.

Emlak Haberleri 04.01.2019 - 17:39 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Eczanelerde poşetlerin paralı satılması büyük eleştirilere neden oldu. Eczacılar poşetlerin tekrar kullanımının sağlıksız olduğunu söyleyerek muafiyet istedi.

Konu hakkında açıklamada bulunan üm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan kullanılmış poşetlerden mikrop bulaşma riski bulunduğunu söyleyerek uygulamanın değiştirilmesini istedi. Eczane Poşetleri Küçük, Çevreye Olan Zararı Sınırlı üm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan yapmış olduğu açıklamasında bu poşetlerin tekrar kullanımının sağlık açısından uygunsuz olduğunu söyleyerek "İlacın da temel gıda ürünleri gibi hijyen ortamının korunması gerekir, bu da ekstra ücretlendirmeye tabi olmamalıdır.İngiltere'de 2015 yılından bu yana gıda güvenliği riski olan ürünler, tohum, çiçek, canlı balık ve ilaçlar için ücretli poşet uygulaması yapılmıyor. Eczacılar hakkında yönetmelikte dahi 'eczanede hazırlanan ilaçların yeni ve uygun ambalajlara konulması' zorunlu tutulmuştur. Eczanelerimizde hastalar tarafından kullanılmış ambalajlarla hizmet vermemiz, yasal açıdan da doğru değildir.Acil durumlarda eczaneye ulaşan hastaların çanta ve poşet tedarikiyle gelemeyeceğini göz önünde bulundurarak ve hastalarımızı hastalıklarından dolayı cezalandırır duruma düşmemek, hepsinden önemlisi, ilacın hijyen ortamının son kullanıcıya kadar korunmasını sağlamak için 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ülkemizde başlayan uygulamadan, İngiltere'deki gibi Türkiye'de de eczaneler muaf tutulmalı." uygulamada değişiklik yapılmasını istedi. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@