Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan'dan Kritik Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'de bulunan binaların yüzde 60'ının deprem riski altında olduğunu belirten Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, 30 Ekim tarihinde yaşanan depremin üzerinden geçen süreye rağmen halen İzmir kentsel dönüşüm projelerinde yerinde sayıldığını belirterek uyarıda bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 21.06.2021 - 12:06 21.06.2021 - 12:06

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan İzmir'de 30 Ekim tarihinde yaşanan depremin ardından ne yazık ki halen kentsel dönüşüm konusunda yerinde sayıldığı konusunda uyarıda bulunularak çalışmaların hızlanması gerektiğini söyledi. İzmir'de bulunan binaların yüzde 60'ının orta riskli olduğunu belirten Aslan zamanın daraldığını belirterek "aman dikkat" dedi. 

İZMİR'DE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI MUTLAKA HIZLANDIRILMALI!

Konu hakkında açıklama yapan Ege-Koop Başkanı Aslan "Şu anda bankalar yüksek faizle kentsel dönüşüm için kredi veriyor. Ancak verilen kredi miktarı çok düşük.  Faizler de yüksek, en az 20 yıl vadeli olmalı. Geri ödeme de vatandaş konutunda oturmaya başladıktan sonra olmalı.

Müteahhit ile vatandaş karşı karşıya bırakılmamalı. Bu konuda devletin teknik ve hukuki danışmanlık yapması lazım.  Ayrıca deprem fonu ile hükümet bütçeden kaynak aktarmalı. Vatandaşlar kredilerini bankalardan değil, düşük faizli toplu konut fonundan kullanmalı” diyerek kentsel dönüşüm çalışmalarının acilen hızlandırılması gerektiğini söyledi. 

Aslan özellikle de 1999 senesinden önce yapılan binaların mutlaka teknik kimliklerinin çıkarılması gerektiğini belirtirken kentsel dönüşüm konut kredisi paketinde vadenin en az 20 yıl olması gerektiğini belirterek yine kredi ödemelerinin de kişinin yeni konutuna oturması ile başlaması gerektiğini belirtti. 20 - 25 senelik binaların tümünün acilen risk analizi yapılması gerektiğini belirten Aslan hazine ve yerel yönetimlerin en önemli önceliğinin kesinlikle kentsel dönüşüm olması gerektiğini savundu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@