Ege'deki Depremin Ardından Prof. Dr. Naci Görür Bir Bölgeye Özel Deprem Uyarısı Yaptı!

Ege Denizi'nde meydana gelen depremlerin ardından deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür uyarılarda bulundu. Depremleri önceden tahmin eden Naci Görür hangi bölgeyi deprem konusunda özellikle uyardı.

Emlak Haberleri 16.01.2022 - 18:49 16.01.2022 - 18:49 Engin Uzunoğlu

Ege Denizi'nde bugün meydana gelen 5.4 şiddetindeki depremin ardından çok sayıda artçı sarsıntılar meydana geldi. Bu gelişme üzerine gözler deprem uzmanlarına çevrildi. Türkiye'de önemli depremleri önceden tahmin etmesiyle tanınan Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür çok dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

MARMARA'YA DEPREM UYARISI!

1999 depremini hatırlatan Prof. Dr. Naci Görür, "Yunanistan'ın Halkidiki Yarımadası'nda 5.4 şiddetindedeprem meydana geldi. Bu depremin Kuzey Ege Çukurluğunda gerçekleştiğini görüyoruz. Buranın ayrı bir önemi var. Bahsettiğimiz bu çukur Kuzey Anadolu Fay Zonunun devamı olan bir bölgedir. Bu gerçekleşen depremin bundan dolayı Marmara Bölgesi'ni belirli bir ölçüde etkileme potansiyeli bulunuyor. 1999 yılında meydana gelen depremlerin Yunanistan'ı etkilemesi gibi orada meydana gelen depremler de aradaki bağlantıdan dolayıu Marmara'yı etkileyebiliyor." dedi.

Marmara Bölgesi'ne uyarı yapan Prof. Dr. Naci Görür, "Biliyorsunuz Marmara'da büyük bir deprem beklentimiz var. Bu depremin ne zaman olacağını tahmin edemeyiz ancak yaklaşmakta olduğunun farkındayız. Ege Denizi'nde bugün gerçekleşen depremin bu açıdan büyük bir önemi var. Kuzey Ege Çukurluğunda meydana gelen yer hareketi Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın etkileyebilme potansiyeline sahip. Ancak bunu tespit edebilmemiz için şimdilik daha çok veriye ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Deprem uzmanı olarak tanınan Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'de son yıllarda meydana gelen depremleri önceden tahmin etme özelliğine sahip bulunuyor. İzmir'de gerçekleşen ve yıkıcı etkisi nedeniyle çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiği depremi de önceden tahmin eden Naci Görür bu depremin ardından büyük takdir toplamıştı. Bundan dolayı Naci Görür'ün deprem analizleri ve öngörüleri büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@