08 Mart 2018 Perşembe 13:50
5 Soruda Eğitime Başlama Yaşı
Eğitim insan hayatı için vazgeçilmez bir unsurdur. İnsanlar bilgi ve becerilerini, kendi kişilik ve toplum içindeki yerlerini eğitim sayesinde geliştirir ve belirlerler. Bundan dolayı çocukların eğitime başlama yaşları önemlidir.


1. Ülkemizde ilköğretime başlama yaşı kaçtır?


Ülkemizde düzenlenen Eğitim Kanunu’na göre çocukların ilköğretime başlama yaşı alt sınır olarak 60 ay, yani 5 yaş, üst sınır ise 72 ay, yani 6 yaş olarak belirlenmiştir.

2. 5 yaşında eğitime başlamak doğru mu?


Bazı uzmanlara göre 60 aylık, yani 5 yaşındaki, bir çocuğun ilköğretime başlaması pedagojik açıdan doğru bir bakış değildir. Çünkü bu uzmanlara göre bu yaş grubundaki çocuklar henüz oyun çağındadır, sürükleyici bir ritme sahip olan eğitime ayak uyduramazlar. Özellikle de okulöncesi eğitimi görmemiş binlerce çocuk açısından değerlendirilecek olursa, eğitimin tam olarak ne olduğunu kavramadan bu küçük yaştaki çocuklar eğitilmeye sevk edilirse eğitime karşı kendi içlerinde bir direnç baş gösterebilirler ve bu da eğitime karşı çocukları olumsuz yönde etkiler.

3. Eğitime başlama yaşı olmalı mıdır?


Aslında eğitim yaşı olarak bireyler için kesin ve mutlak bir sayı söylemek doğru değildir. Maria Montessori’nin söylediği “Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır.” Bu sözüne benzer olarak “Eğitimde yaş değil, çocukların gelişim süreci göz önüne alınmalıdır.” şeklinde ifade edebiliriz. Yani çocuklar için eğitime başlama yaşının sabit bir sayıda, örneğin 5. yaşında, zorunlu olması pedagojik açıdan doğru değildir. Aksi takdirde bazı çocukların aidiyet duygusu zedelenebilir ya da henüz çocuğun aidiyet duygusu gelişmemiş olabilir. Bir çocuğu zorunlu olarak sabit bir yaşta eğitime başlatmak, daha kendi ailesi ile bütünlük oluşturamamış olan bir çocuğa, ciddi anlamda zarar verebilir ve bundan ötürü çocuğun ailesini zora sokabilir.

4. Bir çocuk eğitime ne zaman başlamalıdır?


Bir çocuk eğitime ne zaman başlamalıdır? Diye sorulduğunda buna cevaben “Çocuğun bilişsel, sosyal-duyusal, fiziksel ve öz bakım becerileri açısından yeterli olması” diyebiliriz. Aksi takdirde bu yetileri gelişmemiş çocuklar verilen eğitimi ideal, yani istenilen bir şekilde alamayacaklarıdır.

5. Farklı yaş gruplarının aynı ortamda eğitilmesi doğru mudur?


Öte yandan 1907 yılından bu yana hiçbir sakınca görülmeyen Montessori Eğitim anlayışında, çocuklar 3 yaşından 6 yaşına kadar aynı ortamı paylaşmakta, aynı sınıfın içerisinde eğitim görmektedir. Çünkü farklı yaş grupları içerisinde bulunan çocukların birbirleriyle yardımlaşmaları ve sosyal gelişimlerinin arttığı görülmüştür. Fakat yine de yukarıda belirttiğimiz yetileri tamamlayamamış çocukların eğitime başlaması hem çocukları hem de aileyi olumsuz yönde etkileyecektir.
Son Güncelleme: 08.03.2018 13:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.