Eid Mubarak ve Eid Al Hadha Ne Demek?

Kurban Bayramı kutlamaları başlarken sosyal medyada Eid Mubarak ve Eid Al Hadha Mubarak mesajları yayılıyor. Peki bu kelimeler ne demek?

FİNANS 20.07.2021 - 07:44 25.07.2021 - 11:34 Gülcan Özer

Tüm İslam alemi Kurban Bayramı için kutlamalara başlarken bir yandan Kurban ibadeti yerine getirilirken bir yandan da bayram kutlamaları yapılıyor. Kurban Bayramı kutlamaları için tebrik mesajları yayımlanırken sosyal medyada ise Eid Mubarak ve Eid Al Hadha mesajları yayımlanmaya başlandı. 

Özellikle de siyasilerin bayram mesajlarında yer alan kutlama mesajı dikkat çekerken pek çok kişi de bu mesajın anlamının merak ediyor. Sosyal medyada yayılan Eid Mubarak ve Eid Al Hadha ne demek, Eid Al Hadha mubarak ne demek, Türkçesi nedir?

EİD MUBARAK NE DEMEK, NEDİR, TÜRKÇESİ NE?

Arapça bayram kutlamaları için kullanılan bir kalıp olan Eid Mubarak tüm dünyada yaşayan Müslümanlar tarafından kullanılan "kutsanmış bayram" ya da "bayram" anlamında kullanılan bir terimdir. Kalıplaşmış bir terim olan Eid Mubarak hem Ramazan Bayramı hem de Kurban Bayramı başta olmak üzere tüm dini bayramlarda bayramlaşma selamı olarak kullanılmaktadır. Arapların yanı sıra tüm dünyada Müslümanlar tarafından kullanılır.

eid-al-hadha

EİD AL HADHA NEDİR, EİL AL HADHA MUBARAK NE DEMEK?

Kurban Bayramı için mesajlaşan milyonlarca kişinin mesajlarında yer vermiş olduğu Eid El Hadha cümlesi de tıpkı Eid Mubarak gibi kalıplaşmış bir kutlama mesajı olup anlamı "Kurban Bayramı Mübarek Olsun" şeklinde Türkçeye çevrilmektedir. 

Bu terimlerin kullanılmasındaki amaç tüm dünyada yaşayan Müslümanların tek bir dilde bayramlaşmalarını sağlamaktır. Bu nedenle sosyal medyada kendi dillerinde bayramlaşma mesajı yayımlayan Müslümanlar altına bu kalıplaşmış Arapça bayramlaşma mesajlarını ekleyerek dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan ve farklı dillerini konuşan Müslümanlar ile de bayramlaşma imkanı elde etmektedir. 

Arapça ıyd bayram anlamına gelmekte olup İngilizce diline ise Eid olarak geçmiş, daha sonra ise kalıplaşan bu bayramlaşma mesajları Ramazan Bayramı için Eid Mubarak, Kurban Bayramı için ise Eid El Hadha Mubarak olarak kullanılmaya başlanmıştır. 

Kurban Bayramı için kullanılan Eid El Hadha Mubarak bizim kullanmış olduğumuz "Kurban Bayramınız Mübarek olsun" anlamında kullanılmakta olup son senelerde Türkiye'de de sosyal medyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu kalıpların kullanımındaki amaç tüm dünyadaki Müslümanların ortak bir dille birbirleri ile bayramlaşmalarını sağlamaktır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@