Ek fiyat farkı maliyetlere merhem olmadı, Müteahhitler isyan bayrağını çekti: 'Batmamızı izleyecekler'

İnşaat maliyetleriyle boğuşan müteahhitler, yapılan ikinci ek fiyat farkının maliyetlere yetmediğini ve Bakanlık'tan bütçe alamadıklarını belirterek batmanın eşiğine geldi.

Emlak Haberleri 17.05.2022 - 15:28 17.05.2022 - 15:33 Büşra Uluşen

Türkiye'de konut fiyatları yükselmeye devam ederken bir yandan da müteahhitler adeta yaşam mücadelesi veriyor. Maliyetleri yüzde 500'lü oranlarda artan kamu müteahhitleri, hükümet tarafından kendilerine tanınan yüzde 15 ile yüzde 25 oranındaki ek fiyat farkı nedeniyle rahat bir nefes almak yerine daha da zor ünler geçirmeye başladı. 

'' Bizim batmamızı izleyecekler ''

Artan maliyetler nedeniyle müteahhitlerin daha fazla mücadele edemeyeceğini söyleyen Türkiye Resmi Taahhüt Müteahhitler İşveren Sendikası (TÜRKİNŞA) Başkanı Servet Arslan, artık kamu müteahhitleri için bir şeyler yapılması gerektiğini söyledi. 

Başka bir yönetici ise Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısının bütçede para yok diyerek müteahhitleri düşünemeyeceklerini söylediğini ifade ederek, ''Bizim batmamızı izleyecekler '' dedi. 

Arslan, enflasyonun yüzde 70'e gelmesiyle müteahhitler için yüzde 10 ilave fiyat farkı karşısında hayal kırıklığı yaşadıklarını belirterek, sektörün çok zor durumda olduğunu ve bunun en uzun süreli ve müdahalesi en geç olan kriz olduğunu ifade etti. 

müteahhit-1

İnşaat malzemeleri her gün zamlanıyor

Konu hakkında konuşan Kamu Müteahhitleri Platformu Sözcüsü Ali Adıgüzel ise fiyat farkı ödemeleriyle müteahhitleri ayakta kalmasının çok zor olduğunu dile getirerek, katsayının 0.90'dan 1.00'e çıkarılmasının yüzde 11'lik bir zam farkı demek olduğunu söyledi. İnşaat malzemelerine yüzde 300-400 oranlarında zam geldiğini, fiyat farkının 11 olmasının oldukça adaletsiz bir durum olduğunu, fiyat farklarının üst üste konulduğunda dahi yüzde 15-20 farkın çıktığını belirtti.

İnşaat sektörü nasıl ayakta kalacak?

Aylardır seslerini duyurmaya çalışan müteahhitler için ikinci ek fiyat farkı düzenlemesiyle B katsayısı 0.90'dan 1.00'a çıkarıldı. Ancak neredeyse hiçbir müteahhit bu durumdan memnun değil. Bir yönetici, Hazine Bakan yardımcısına müteahhitlerin beklentisinin 2.00olduğunu ilettiklerini en azından 1.50 yapılmasını söylediklerini ancak karşılığında 'bütçede para yok' yanıtını aldıklarını söyledi. 

İnşaat maliyetleri ile mücadele eden müteahhitler, iflasın eşiğine geldi. İnşaat malzemelerine her geçen gün yapılan zamlarla yeni konut üretemeyen müteahhitler, artık seslerinin duyulmasını ve konu hakkında yüreklere su serpecek bir düzenleme bekliyor. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@