Ekim 2021'de PPK Faiz İndirimi Olursa Borsa, Dolar, Altın, Bist100! Karar Ne Zaman Açıklanacak?

Ekim 2021 PPK toplantısında faiz indirimi olursa borsa nasıl etkilenir? PPK faiz kararı sonrası dolar kuru kaç TL olur? Faiz kararıyla altın yükselir mi, düşer mi? Uzmanları yanıtladı.

Finans 20.10.2021 - 11:07 20.10.2021 - 11:07 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilecek 2021 PPK Toplantısından faiz indirimi kararı çıkabileceği değerlendiriliyor. Faiz indirimi kararının çıkması durumunda ise dolar, altın ve para piyasalarının tamamında ne yaşanır?

EKİM 2021 PPK'DAN FAİZ İNDİRİMİ KARARI ÇIKARSA

Ekim ayı PPK toplantısından faiz kararına dair ekonomistlerin beklentisi ortalama 50 baz puanlık bir indirim. Gerçekleştirilen piyasa anketlerinde faiz oranlarında 100 baz puan, 75 baz puan ve 50 baz puan indirim olabileceği ifade edildi. Ekonomistlerin genel beklentisi Merkez Bankası'nın faiz indirimine gideceği ve politika faiz oranlarını yüzde 18.00'den yüzde 17.50'ye düşüreceği yönünde. 

Faiz İndirimi Gelirse;

Faiz indirimi kararı gelirse dolar kurunda yeni bir yükselme trendi oluşabilir. 9.30 TL sınırını aşan dolar faiz indirimi kararı ile daha da yukarı çıkabileceği değerlendiriliyor. 

Altın fiyatlarının değişim grafiği de merak konusu. Dolar kurunun yükselmesiyle artan gram fiyatları son günlerde biraz geri çekildi. Ons altın fiyatlarının aynı bantta olması yükselmeyi sınırlanmıştı. Altın fiyatları faiz indirimi ile birlikte ABD'den gelecek verileri bekleyecek. 

Borsa Bist100 faiz indirimi para piyasalarında yeni dalgalanmalara yol açabilir. Uzmanlar PPK'dan faiz indirimi çıkması durumunda borsa da destek noktalarının sınanabileceğini ifade ediyorlar. Destek noktaları kırılması durumunda ise kademeli satışların gelebileceği ifade ediliyor. 

2021 PPK Toplantısı

2021 Ekim ayı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021 PPK Toplantısı 21 Ekim tarihinde düzenlenecek. Faiz kararlar ise aynı gün saat 14.00'te açıklanacak. 

Editör Notu: Dolar altın ve borsa alanında yapılan değerlendirmeler analizler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@